CZAS PRACY MUZEUM W OKRESIE ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNYM

 • 23 grudnia 2017 r. – czynne od 12;00 do 16;00
 • od 24 do 26 grudnia 2017 r. – nieczynne
 • od 27 do 29 grudnia – czynne od 10;00 do 16;00
 • 30 grudnia 2017 r.– czynne od 12;00 do 16;00
 • od 31 grudnia 2017 r. do 1 stycznia 2018 r. – nieczynne
 • od 2 do 5 stycznia 2018 r. – czynne od 10;00 do 16;00
 • 6 stycznia 2018 r. – nieczynne
 • 7 stycznia 2018 r. – czynne od 12;00 do 16;00

OSTATNIE WEJŚCIE DO MUZEUM O GODZ. 15;30

Podobnie jak co roku w okresie przedświątecznym, w ziębickim muzeum trwają warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i młodzieży – choć nie tylko. Celem warsztatów jest kultywowanie tradycji związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz pokazanie możliwości wspólnego, rodzinnego spędzania tego szczególnego przedświątecznego czasu. W poprzednich latach uczestnicy warsztatów mogli wykonywać tradycyjne wypieki świąteczne – pierniki, piec ciastka, wykonywać ozdoby świąteczne z masy solnej lub metodą decupagu. W tym roku zaprosiliśmy uczestników warsztatów do wspólnego wykonywania ręcznie dekorowanych świątecznych figurek. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem, a ich uczestnicy mogą w czasie ich trwania uwolnić swoje – często ukryte, talenty plastyczne. Wykonane figurki stanowią nie tylko piękną dekorację świąteczną ale także mogą być wspaniałym prezentem dla bliskich pod choinkę.

Nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach ukazał się właśnie II tom Rocznika Ziębickiego za rok 2016. W drugim wydaniu Rocznika oprócz szczegółowego kalendarium wydarzeń w gminie Ziębice w 2016 r. czytelnicy znajdą m.in. artykuły poświęcone nowym ustaleniom na temat dzieł pochodzącego z Ziębic artysty malarza i konserwatora dzieł sztuki Josepha Langera, regesty dokumentów dotyczących Ziębic wydanych przez książąt śląskich – w tym ziębickich od XIII do XV w. W Roczniku znajdziemy również artykuł poświęcony ziębiczaninowi, olimpijczykowi panu Tadeuszowi Kruszelnickiemu oraz rozmowę z wieloletnim dyrektorem ziębickiego muzeum panem Jerzym Rozwadowskim, a także anegdoty związane z naszym miastem. Książka jest do nabycia w cenie 25 zł w ziębickim muzeum oraz zostanie przekazana do bibliotek obowiązkowych w całym kraju i oczywiście w gminie Ziębice. Zachęcamy do lektury.

W czwartek 19 października w ramach tegorocznej edycji XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbywały się w ziębickim muzeum warsztaty pod tytułem Magia starych przedmiotów. Uczestnicy warsztatów w trakcie ich trwania nie tylko mogli zapoznać się z dawnymi narzędziami i urządzeniami służącymi do prania, maglowania i prasowania, ale też osobiście wykonać te czynności. Przez kilka godzin młodzi adepci prania, maglowania i prasowania pracowali z zapałem. Wszyscy uczestnicy warsztatów zauważali, że czynności te kiedyś były bardzo pracochłonne, uciążliwe i wymagały użycia dużej siły fizycznej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach.

 

Informujemy, że w dniu 19 października 2017 r. (czwartek) Muzeum S.G.D. będzie czynne tylko dla osób biorących udział w warsztatach muzealnych w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Informujemy, że w związku z dezynsekcją pomieszczeń Muzeum S.G.D. w dn. 13 października 2017 r. (piątek) będzie czynne do godz. 15;30 (ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 15;00), a w dniach 14 i 15 października 2017 r. (sobota i niedziela) będzie nieczynne.

Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

Zapraszamy na XX Dolnośląski Festiwal Nauki 2017 do ziębickiego muzeum. W ramach tegorocznej edycji festiwalu proponujemy w dniu 18 października 2017 r. (środa) o godz. 10;00 wykład pt. „Śladami Josepha Langera”, na którym dyrektor muzeum zaprezentuje najważniejsze prace artysty zrealizowane poza Ziębicami, włącznie z ostatnio odnalezionymi. W dniu 19 października 2017 r. (czwartek) o godz. 10;00, 11;00, 12;00 i 13;00 proponujemy pokaz pt. „Magia starych przedmiotów”, na którym zaprezentujemy w działaniu cześć dawnych sprzętów gospodarstwa domowego. Uwaga! Na wykład i pokazy obowiązują zapisy, których prosimy dokonywać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Osoby i grupy niezapisane mogą zostać nieprzyjęte na zajęcia!

Pełny program tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2017 można znaleźć na stronie http://www.festiwal.wroc.pl/2017/?c=events&year=2017&do=searchform

Zapraszamy wstęp wolny!

Zapraszamy do muzeum w dniach od 6 do 8 października 2017 r. W ramach ogólnopolskiej akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny", promowanej przez Polską Organizację Turystyczną, będzie można zwiedzić nasze muzeum w dn:

- 6 października (piątek) - za pół ceny (bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł);

- 7 października (sobota) - wstęp wolny;

- 8 października (niedziela) - za pół ceny (bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł)

Zapraszamy!!!

Zapraszamy na wystawę malarską „Natura rzeczy”. Autorką prac jest Katarzyna Makieła-Organisty (ur. 1984, Hrubieszów). W latach 1999-2004 autorka uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu. W latach 2004-2009 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W latach 2004-2005 studiowała w pracowni prof. ASP Janusza Matuszewskiego. W latach 2005-2009 kontynuowała studia w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Równolegle w latach 2006-2008 uczęszczała na czterosemestralne Studium Pedagogiczne, które ukończyła w 2009 roku z wynikiem celującym. W tym samym roku złożyła egzamin magisterski z wynikiem bardzo dobrym i uzyskała tytuł magistra sztuki. Od roku 2009 była studentką Środowiskowych Studiów Doktoranckich w dziedzinie Sztuki Plastyczne w dyscyplinie Sztuki Piękne: Malarstwo i uzyskała tytuł doktora. Obecnie jest pedagogiem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wernisaż wystawy odbył się 8 września 2017 r. jako inauguracja ziębickiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach tegorocznej edycji EDD w ziębickim muzeum malarka prowadziła w dniach 9-10 września otwarte warsztaty z rysunku i malarstwa. Warsztatom tym towarzyszyły wykłady historyka sztuki dr Adama Organisty – honorowego obywatela Ziębic. Nawiązywały one do artystów i dzieł sztuki z terenu Ziemi Ziębickiej w odwołaniu do znanych dzieł uznanych mistrzów z całej Europy. Z pracami artystki można się zapoznać również na jej blogu: http://katarzynamakiela.blogspot.com/

Zapraszamy w dniach 8-10 września 2017 r. do ziębickiego muzeum na Europejskie Dni Dziedzictwa.

W ramach tegorocznej edycji EDD proponujemy wystawę prac malarskich Katarzyny Makieły-Organisty oraz wykłady i warsztaty malarskie prowadzone przez pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr Katarzynę Makiełę-Organisty i dr Adama Organisty oraz autorski wieczór poezji i spotkanie z księdzem poetą Andrzejem Wałdowskim TChr.

Wstęp wolny! Szczegóły na plakacie.

Szczególnie zapraszamy dorosłych i młodzież powyżej 14 roku życia na profesjonalne warsztaty rysunku i malarstwa prowadzone przez wykładowców krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i artystów malarzy. Zamierzasz uczyć się rysunku, studiować malarstwo, weź swoje akcesoria do rysowania i przyjdź, spróbuj swoich sił, porozmawiaj z profesjonalistami!

Czas pracy Muzeum S.G.D. w dniach od 15 do 18 czerwca 2017 r.

- 15 czerwca - czwartek - nieczynne

- 16, 17, 18 czerwca (piątek, sobota, niedziela) - czynne od godz. 11;00 do godz. 16;00.

Ostatnie wejście do muzeum o godz. 15;30

Informujemy, że od 1 czerwca do 30 września muzeum będzie dostępne dla zwiedzających codziennie o jedną godzinę dłużej!
Zapraszamy codziennie z wyjątkiem poniedziałków i świąt:

od wtorku do piątku w godz. od 9;00 do 16;00,

w soboty i niedziele od 11;00 do 16;00.

Ostatnie wejście do muzeum o godz. 15;30.

Zapraszamy do oglądania (na I piętrze korytarza ratusza) wystawy fotograficznej "Okiem młodych ziębiczan", która do 19 czerwca będzie prezentowana w ziębickim muzeum. Autorzy fotografii: Martyna Durałek, Grzegorz Skalski i Wojciech Zioła.

Wstęp wolny!

Poniżej fotografie z otwarcia wystawy podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

W minionym tygodniu ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego weszło w posiadanie obrazu autorstwa wrocławskiego malarza Richarda Kanta (1877-1940) przedstawiającego Panoramę Ziębic. Zakupiona panorama stanowi uzupełnienie posiadanych już przez ziębickie muzeum obrazów tego artysty przedstawiających widoki z Ziębic, Henrykowa i Kamieńca Ząbkowickiego. Obraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany zwiedzającym podczas jutrzejszej Nocy Muzeów.

W środę 17 maja ziębickie muzeum odwiedziła grupa byłych niemieckich mieszkańców Ziębic mieszkających dziś w Bielefeld i okolicy. Podczas spotkania z Panią Burmistrz w reprezentacyjnej sali ratusza miejskiego doszło do przekazania podarunku od byłych dla dzisiejszych mieszkańców Ziębic. Podarunkiem tym jest szkic w ołówku - autoportret znanego ziębickiego artysty malarza Josepha Langera (1865-1918). Szkic ten będzie stanowił wspaniałe uzupełnienie ziębickiej kolekcji dzieł Langera i już wkrótce będzie go można zobaczyć na stałej ekspozycji ziębickiego muzeum.

W dniach od 27 kwietnia do 14 maja 2017 r. w holu ziębickiego muzeum (I piętro) jest prezentowana wystawa grafiki młodego ziębiczanina Pawła Nowaka. Autor prac urodził się w 1998 r., obecnie jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego w Ziębicach. Rysowaniem zajął się dopiero w 2014 r. Interesuje się też grafiką komputerową, muzyką, kinematografią i fotografią. „Grafika koncepcyjna” (ang. concept art), będąca tematyką jego ziębickiej wystawy, jest to forma ilustracji, w której głównym celem jest wyrażenie własnej prezentacji projektu, idei, nastroju w filmach, grach komputerowych lub komiksach.

Wstęp wolny zapraszamy!!!

W dniu 24 kwietnia doszło w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego do oficjalnego przekazania w obecności przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, archeologów prowadzących badania oraz siostry z ząbkowickiego klasztoru Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji zabytków archeologicznych z wykopalisk i znalezisk z terenu Ziębic i Ząbkowic Śl. Wśród obiektów przekazanych ziębickiemu muzeum najcenniejszym jest średniowieczny orzełek z rzędu końskiego (oporządzenie umożliwiający jazdę konną) – prawdopodobnie książęcego, pochodzący z I poł. XIV w., a znaleziony na terenie miasta przez mieszkańca Ziębic. To niezwykle cenne znalezisko o ogromnej wartości historycznej, po opracowaniu naukowym i konserwacji trafiło do zbiorów ziębickiego muzeum, a w późnym średniowieczu obiekt ten prawdopodobnie stanowił wyposażenie rzędu końskiego jednego z pierwszych piastowskich książąt ziębickich. Metalowy – wykonany głównie z miedzi orzełek był złocony, być może złotem wydobywanym w okresie jego powstania w okolicach Ziębic. Jest to znalezisko o szczególnym znaczeniu historycznym, to pierwszy piastowski, pełnoplastyczny wizerunek orła odnaleziony bezpośrednio na terenie Ziębic. Można powiedzieć, że wraz z odnalezieniem tego obiektu historia ziębickich orłów piastowskich zatoczyła koło – od metalowego, czternastowiecznego książęcego orzełka piastowskiego do ogromnej ceramicznej figury orła piastowskiego górującego nad miastem od II połowy XX w.

Poza tym znaleziskiem do muzeum trafiły również zabytki archeologiczne wydobyte podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2014-2015 w dawnym ząbkowickim klasztorze dominikanów – obecnie klasztor Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji oraz w roku 2013 w piwnicy jednej z przyrynkowych kamienic w Ziębicach. Wśród przedmiotów z ząbkowickich wykopalisk znajdują się głównie części naczyń glinianych (niektóre częściowo zrekonstruowane), szklanych, pojedyncze obiekty metalowe oraz kości ludzkie. Spośród obiektów odnalezionych w Ziębicach, oprócz licznych fragmentów naczyń glinianych i szklanych, guzika, kuli ołowianej czy noża na szczególna uwagę zasługuje moneta – denar Zygmunta III pochodzący z Gdańska z 1595 r.

Najciekawsze z obiektów przyjętych przez ziębickie muzeum będzie można już wkrótce obejrzeć na stałej ekspozycji. Mamy nadzieję, że zabytki te po raz pierwszy będzie można zobaczyć już w czasie nadchodzącej majowej Nocy Muzeów, która w Ziębicach zorganizowana będzie w sobotę 20 maja 2017 r.

Warto dodać, że podziwianie w muzeum odnalezionego w Ziębicach piastowskiego orzełka byłoby niemożliwe gdyby mieszkaniec Ziębic, który go odnalazł nie przekazał go w odpowiednie ręce - służby archeologicznej. Podkreślić należy, że obowiązkiem każdego z nas jest zgłaszanie wszelkich znalezisk archeologicznych w siedzibie gminy lub choćby w najbliższym muzeum, a samowolne poszukiwania i przemieszczania obiektów archeologicznych są nielegalne.

Czas pracy Muzeum S.G.D. podczas długiego majowego weekendu:

29 kwietnia (sobota) – czynne od 12:00 do 16:00

30 kwietnia (niedziela) – czynne od 12:00 do 16:00

1 maja (poniedziałek) – nieczynne

2 maja (wtorek) – czynne od 10:00 do 16:00

3 maja (środa) – nieczynne

Ostatnie wejście do muzeum o godz. 15:30

W dniu 6 kwietnia dyrektorzy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Muzeum Miejskiego w partnerskim mieście Ziębic - Jaromierzu podpisali memorandum o wzajemnej współpracy pomiędzy tymi placówkami kultury. Celem nawiązania zinstytucjonalizowanej współpracy pomiędzy muzeami jest m.in. promowanie wspólnych działań wystawienniczych, edukacyjnych, turystyki i pogłębienia wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami Ziębic i Jaromierza. Muzea zamierzają współpracować w celu ożywienia życia kulturalnego i społecznego obu miast partnerskich oraz wzajemnie promować swoje usługi na rzecz społeczności lokalnych. W ramach tej współpracy na stronach internetowych obu instytucji pojawiły się informacje o ofercie obu partnerów Muzeum Miejskie w Jaromierzu . Strony memorandum zamierzają też wspólnie aplikować o środki europejskie przeznaczone na rozwój obu placówek.

 

11012089 643552832455819 2414092380218231946 n

Informujemy, że z powodu dezynsekcji pomieszczeń, w dniach 8 i 9 kwietnia (sobota i niedziela) 2017 r. Muzeum S.G.D. będzie nieczynne, a w dniu 7 kwietnia (piątek) 2017 r. będzie czynne do godz. 15;30 - ostatnie wejście do muzeum o godz. 15;00.

Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

Zapraszamy do naszego muzeum w dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2017 r. gdzie w ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny https://polskazobaczwiecej.pl/ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zaprasza w:

- piątek 31 marca wstęp do muzeum ulgowy będzie kosztował 2 zł, normalny 3 zł – 50% zniżki;

- sobota 1 kwietnia – wstęp wolny;

- niedziela 2 kwietnia wstęp do muzeum ulgowy będzie kosztował 2 zł, normalny 3 zł – 50% zniżki;

Podczas tegorocznych ferii zimowych w ziębickim muzeum odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży. W czasie zajęć muzealni goście nie tylko mogli zwiedzić muzeum i m.in. zapoznać się z zasadami działania różnych historycznych sprzetów gospodarstwa domowego, ale również wziąć udział w warsztatach mzuealnych podcza, których ozdabiali różne przedmioty metodą decoupagu.

Czas pracy muzeum w okresie świąteczno - noworocznym:
24, 25, 26 grudnia - nieczynne
27, 28, 29, 30 grudnia - czynne od 10;00 do 16;00, ostatnie wejście o 15;30
31 grudnia, 1 stycznia - nieczynne
2, 3, 4, 5 stycznia - czynne od 10;00 do 16;00, ostatnie wejście o 15;30
6 stycznia - nieczynne
7, 8 stycznia czynne od 12;00 do 16;00 - ostatnie wejście o 15;30

W ostatnim czasie ziębickie muzeum pozyskało w formie darowizny 3 rysunki znanego ziębickiego artysty malarza Josepha Langera (1865-1918). Prace pochodzące z lat 1895 – 1905 zostały podarowane do zbiorów muzealnych przez prywatnego darczyńcę i pochodzą z jego rodzinnych zbiorów. Są to: szkic siedzącej kobiety w ołówku oraz dwie prace – (akwarela i tempera) przedstawiające kwiaty. Pozyskane rysunki stanowią cenne uzupełnienie ziębickiej kolekcji tego typu prac autorstwa Josepha Langera. Część z nich można podziwiać w siedzibie muzeum, a duża ekspozycja tych prac stanowi obecnie cześć wystawy czasowej zatytułowanej „Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu.”, która będzie prezentowana do końca roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wystawa-Manggha.

 

Nakładem ziębickiego muzeum ukazał się „Rocznik Ziębicki 2015”. W roczniku znalazły się artykuły różnych autorów dotyczące zarówno kalendarium najważniejszych wydarzeń z minionego roku jakie miały miejsce w mieście i gminie Ziębice, jak również innych zagadnień związanych z ziemią ziębicką. Można tu znaleźć historię najnowszą ziębickich instytucji kultury: muzeum, domu kultury i biblioteki; wypraw ziębickiego bractwa rycerskiego czy ciekawą opowieść o słupach granicy św. Jana i wykopalisk w jednej z rynkowych kamienic. Znaczną część rocznika poświęcono ziębickiemu sportowi. Znajdziemy tu również wspomnienie o znanej chyba wszystkim ziębiczanom – niezapomnianej pani Małgorzacie Liguz.

W założeniu wydawcy ma to być pierwszy z cyklu roczników. Bardzo chcielibyśmy, aby kolejne numery ukazywały się co rok i obejmowały swoją treścią artykuły, zdjęcia, wiersze i opowieści o ludziach związane z naszym miastem i gminą. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z treścią pierwszego wydania rocznika i zapraszamy do współpracy przy wydaniach następnych, które mamy nadzieję ukażą się w przyszłości.

Rocznik można kupić w biurze muzeum w cenie 15 zł.

Miło nam poinformować, że w zakończonym plebiscycie Lokalne muzea. Wielkie skarby w małych miastach, na 54 nominowane muzea z całej Polski, nasze muzeum znalazło się w pierwszej dziesiątce zajmując 9 miejsce WYNIKI PLEBISCYTU. Przed nami znalazły się w większości muzea znajdujące się w znacznie większych miastach jak np. Gniezno, Starachowice czy Elbląg, a za nami znane placówki jak np. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju czy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Warto dodać, że ziębickie muzeum uplasowało się w plebiscycie na najlepszej pozycji ze wszystkich dolnośląskich muzeów, których nominowano kilka.

Wszystkim uczestnikom plebiscytu, a szczególnie tym, którzy na nas głosowali dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!!!

Zapraszamy do głosowania na Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach w plebiscycie "Wielkie skarby w małych miastach" na stronie: kulturaonline.pl/plebiscyt

Po kilkumiesięcznej konserwacji powróciły do ziębickiego muzeum dwie figury drewniane. Pierwsza z nich to rzeźba przedstawiająca św. Jadwigę śląską, pochodząca z końca XV w. Druga to pochodząca z 1702 r. rzeźba przedstawiająca św. Pawła. Obie figury można już oglądać na ekspozycji stałej muzeum w Ziębicach. Do konserwacji oddano też kolejną figurę, drewniane putto z połowy XVIII w.

W związku z planowaną modernizacją sieci energetycznej w Rynku, w dn. 22 lipca 2016 r. - piątek, Muzeum S.G.D. będzie nieczynne.

Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

Informujemy, że w miesiącach letnich od 1 czerwca do 29 września Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego będzie czynne codziennie o godzinę dłużej. Muzeum zaprasza w tym okresie:

 • od wtorku do piątku od 1000 do 1700
 • w soboty i niedziele od 1200 do 1700
 • ostatnie wejście do muzeum o 1630
 • w poniedziałki i święta nieczynne

W dniu 30 września  - piątek, muzeum będzie czynne do godz. 1530 - ostatnie wejście do muzeum o godz. 1500

W sobotę 21 maja w godzinach od 19;00 do 23;00 odbywała się Noc Muzeów 2016 w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Organizowana corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów impreza przyciągnęła sporo gości. Oprócz wieczornego zwiedzania ekspozycji muzealnych, goście muzeum mogli wziąć udział w warsztatach wyrobu motanek i sakiewek, nauce tańców rycerskich, zapoznać się z uzbrojeniem rycerskim oraz obejrzeć spektakl Katostwa Nyskiego zatytułowany „Na kogo wypadnie na tego bęc”.

W dniu 10 maja 2016 r. w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego odbyły się zajęcia ziębickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na początku w krótkim koncercie pieśni patriotycznych wystąpił z okazji niedawnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja chór Laurus. Następnie słuchacze UTW obejrzeli film "Muzeum Utracone Przywraca Pamięć - 2016", a potem zwiedzili zbiory ziębickiego muzeum.

Od początku kwietnia bieżącego roku trwa ponowny remont części dachu siedziby muzeum - ratusza miejskiego w Ziębicach. Okazało się, że przeprowadzony kilka lat temu remont tego dachu został wykonany wadliwie, w związku z tym już od dłuższego czasu część dachu przeciekała. Obecnie prowadzone prace mają na celu naprawę najbardziej zagrożonej przeciekami części dachu na ziębickim ratuszu.

Zapraszamy do obejrzenia podczas Jarmarku Wielkanocnego w dniu 12 marca (sobota), pochodzących z przełomu XIX i XX w., modeli dwóch kościołów gotyckich. Można je będzie obejrzeć w godzinach pracy muzeum, w korytarzu ratusza miejskiego na parterze.

 

 

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w konkursie.

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży

„Moja Przygoda w Muzeum”

REGULAMIN KONKURSU:

Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat.

Obszarem realizacji Projektu mogą być: muzea sztuki, historyczne, archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, techniki, rzemiosła, biograficzne i inne, a także muzea na otwartym powietrzu oraz galerie sztuki, jak również ekspozycje o charakterze muzealnym prezentowane w innej, niż muzealna, przestrzeni wystawienniczej. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych, lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury.

Uczestnicy Projektu powinni poznać zbiory określonego muzeum lub galerii. Wykonać jedną lub więcej prac z zakresu sztuk wizualnych związanych tematycznie z wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów, oddać nastrój i atmosferę towarzyszącą zwiedzaniu ekspozycji, bądź specyfikę działalności danej instytucji. Uczestnik Projektu powinien zatem dokonać wyboru, co z obszaru realizacji Projektu wywarło na nim największe wrażenie i przedstawić to w swojej wizji artystycznej.

Technika wykonanych prac, w tym form przestrzennych i multimediów (grafika komputerowa, film) jest dowolna, jednak temat pracy powinien być zainspirowany wizytą w instytucji, którą wymieniono powyżej, jako obszar realizacji Projektu.

Akceptowane prace:

 • prace na powierzchni płaskiej (malarstwo, grafika, rysunek i in. ) o formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A1 (prac wykonanych na płaszczyźnie nie należy oprawiać ani podklejać)
 • formy przestrzenne o wymiarze nie przekraczającym 50x50 cm.
 • grafika komputerowa - wydruk o formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A1
 • multimedia – płyta CD/DVD (filmy maks. do 3 min, nagrane w formacie MPEG-4)

Prace muszą zawierać podane bardzo czytelnie informacje:

 • pełne imię i nazwisko autora pracy
 • dokładny wiek autora pracy
 • tytuł pracy
 • nazwę i adres szkoły bądź instytucji kierującej prace na Konkurs
 • pełne imię i nazwisko opiekuna plastycznego

Muzea, szkoły, instytucje i ośrodki kultury ustalają formy organizacyjne oraz zakres upowszechniania i przebiegu Projektu na ich terenie. Dopuszcza się możliwość indywidualnego przysłania prac. Organizator Projektu zastrzega sobie prawo do wstępnej kwalifikacji prac do Konkursu.

Prace należy przysyłać na finał Konkursu do 25 czerwca danego roku na adres:

MUZEUM OKRĘGOWE W TORUNIU

DZIAŁ EDUKACJI

RYNEK STAROMIEJSKI 1   

87 – 100 TORUŃ

tel. (056) 66 05 632; fax (056) 622-40-29

www.muzeum.torun.pl; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przegląd nadesłanych w ramach Projektu prac odbywać się będzie na początku lipca każdego roku. Specjaliści z zakresu sztuki, muzealnictwa i pedagogiki (Jury Konkursu) przyznają równorzędne nagrody i równorzędne wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych: 5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat, oraz zakwalifikują ok. 200 najlepszych prac na wystawę pokonkursową. Informacje o przyznanych nagrodach, wyróżnieniach i kwalifikacji na wystawę zostaną przesłane pocztą.

Nagrodzeni uczniowie i ich opiekunowie zostaną zaproszeni na Galę podsumowującą Projekt (około połowy września danego roku) połączoną z wręczeniem nagród, wernisażem wystawy, panelem dyskusyjnym i warsztatami. Wyróżnienia i dyplomy dla uczestników, których prace zostały zakwalifikowane na wystawę, zostaną przesłane pocztą.

Uwagi organizatora:

 • prace plastyczne nadesłane na Międzynarodowy Konkurs nie będą zwracane autorom i przechodzą na własność organizatora. Organizator zastrzega sobie prawo do swobodnego dysponowania pracami, m. in. nieodpłatnego reprodukowania prac w celach reklamowych (w prasie, TV, katalogach, folderach, innych wydawnictwach promujących Projekt oraz na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Toruniu);
 • Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia zaistniałe podczas transportu prac;
 • prac nie wolno podklejać ani oprawiać;
 • prace plastyczne wykonane z materiałów mogących być zagrożeniem dla ludzi lub zbiorów muzealnych nie będą dopuszczone do Konkursu;
 • zagadnienia nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzyga Organizator;

W dniu 29 grudnia w Przedszkolu Na Orlej Polanie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego w ramach przygotowań do Orszaku Trzech Króli w Ziębicach przez Przedszkole Na Orlej Polanie oraz Gminne Centrum Edukacji i Sportu. Konkurs przebiegał pod hasłem "Czwarty Król. Król Miłosierdzia".

Celem konkursu było rozwijanie i prezentacja pasji plastycznych dzieci, młodzieży oraz całych rodzin. Organizatorzy chcieli zachęcić do wspólnego, rodzinnego przeżywania okresu Świąt Bożego Narodzenia i zastanowienia się: kim mógłby być Czwarty Król, skąd przyjechałby i co przywiózłby Bożej Dziecinie? Według legendy wyruszył wraz z Trzema Monarchami, choć nie dotarł wraz z nimi do Dzieciątka Jezus, bo zatrzymały go uczynki miłosierdzia. Pana Jezusa ujrzał dopiero na Golgocie. Temat konkursu był związany z hasłem przewodnim Orszaku Trzech Króli 2016.

Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli organizatorów OTK w składzie:

Pani Janina Lacel – Zastępca Burmistrza Ziębic

Pani Katarzyna Kolega – dyrektor Przedszkola Na Orlej Polanie

Pani Anna Faryś – koordynator konkursu nauczyciel Przedszkola Na Orlej Polanie

Pan Andrzej Regner – dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu

Pan Mirosław Masłowski – dyrektor Ziębickiego Centrum Kultury

podczas oceniania prac zgłoszonych na konkurs wzięła pod uwagę:

- interpretację i zgodność tematu

- pomysłowość

- estetykę wykonania

- walory artystyczne

- kompozycję.

Każda ze zgłoszonych prac była zgodna z regulaminem konkursu i opatrzona na odwrocie kartą zgłoszenia. Do konkursu zgłoszonych zostało 60 prac plastycznych. Prace zgłosiły szkoły i przedszkola: SP nr 4 – 19 prac, SP nr 2 – 14, Przedszkole Publiczne w Henrykowie – 1, Przedszkole Publiczne w Henrykowie oddział w Wadochowicach – 1, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie – 4, Przedszkole Na Orlej Polanie – 11, Gimnazjum Publiczne w Ziębicach – 5 prac oraz osoby prywatne – 5.

Po wnikliwej ocenie prac komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników konkursu w następujących kategoriach.

KATEGORIA PRZEDSZKOLE:

I miejsce – Hanna Kuś

II miejsce – Zuzanna Bazylak

III miejsce – Wiktoria Bieszczad

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. I-III

I miejsce – Julia Bira

II miejsce – Klaudia Macias

III miejsce – Dominik Jankowski

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. IV-VI:

I miejsce – Emilia Wasik

II miejsce – Mateusz Ziółkowski

III miejsce – Alina Okaj

KATEGORIA GIMNAZJUM:

I miejsce - Natalia Jurmanowicz

II miejsce - Wojciech Begierski

III miejsce - Krzysztof Kapota

KATEGORIA RODZINA:

I miejsce – Rodzina Martyna, Iwona, Jacek Salawa

II miejsce – Rodzina Bazylak Zuzanna, Filip, Monika, Maricn

III miejsce – Rodzina Zych Julita, Beata, Paweł,

Nagrody i pamiątkowe dyplomy dla LAUREATÓW zostaną wręczone podczas Orszaku Trzech Króli w Ziębicach w dniu 6 stycznia 2015 roku.

Wystawę prac konkursowych można oglądać bezpłatnie w siedzibie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach - ratuszu miejskim, od dnia 30 grudnia 2015 roku do 11 stycznia 2016 roku w godzinach pracy Muzeum. 

Dzięki wieloletniej współpracy ziębickiego muzeum z Katedrą Konserwacji Malowideł Sztalugowych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, do Ziębic powróciły w dniu wczorajszym z konserwacji i restauracji trzy obrazy z ziębickiej kolekcji. Są to dwa portrety kobiece oraz wizerunek św. Pawła. Jednocześnie oddano do krakowskiej pracowni pięć kolejnych obrazów wymagających konserwacji i restauracji. Pracownia konserwatorska krakowskiej ASP kierowana przez panią prof. Martę Lempart-Geratowską jest jedną z najbardziej cenionych i renomowanych pracowni konserwacji malowideł sztalugowych w Polsce. Dzięki życzliwości pani profesor i jej współpracowników już bardzo wiele obrazów z ziębickich zbiorów zostało poddanych konserwacji i restauracji w tej krakowskiej pracowni, a perspektywy współpracy na następne lata są bardzo dobre.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza na warsztaty wyrobu ozdób świątecznych z masy solnej. Zapraszamy grupy o wielkości do 30 osób. Cena 4 zł od osoby. Zapisy na warsztaty przyjmujemy w siedzibie muzeum lub telefonicznie pod nr: 74 81 91 378. Przyjmujemy na warsztaty tylko grupy wcześniej umówione.

Warsztaty będą się odbywały do dnia 23 grudnia 2015 r.

Zapraszamy!!!

 

 

 

W dniach 27-29 listopada 2015 r. w ramach akcji Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej DOLNY ŚLĄSK ZA PÓŁ CENY, będzie można odwiedzić ziębckie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego za pół ceny t.j. dzieci za 2 zł a dorośli za 3 zł w piątek i niedzielę 27 i 29 listopada lub za darmo w sobotę 28 listopada. Zapraszamy!!!

Informujemy, że w dniach 21, 22, 23 października 2015 r. Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających w godz. od 13;00 do 16;00 - ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 15;30

W powyższych dniach do godz. 13;00 w Muzeum odbywać się będą warsztaty dla uczestników tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Warsztaty o tematyce "Niezwykłe historie domowych sprzętów" będą rozpoczynały się o godz. 9;00, 10;00 11;00 i 12;00 - ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy - wstęp na warsztaty wolny!

Program festiwalu: DFN 2015

 

W sobotę 26 października w siedzibie muzeum odbył się wernisaż wystawy fotograficznej przygotowanej przez Ziębickie Stowarzyszenie Janine połączony z promocją albumu pt. "Ziębice". W otwarciu wystawy oprócz członków Stowarzyszenia udział wzięli goście z partnerskiego miasta Brighton w USA Neil Fleischauer oraz Henry Ross - Rozwarzewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ziębicach pani Małgorzata Stolarek, Burmistrz Ziębic pani Alicja Bira  oraz liczni mieszkańcy Ziębic. Na wystawie można obejrzeć kilkaset fotografii wykonanych przez członków polskiej delegacji goszczącej w lipcu tego roku w partnerskim mieście Brighton w USA z okazji 20 lecia współpracy Ziębic z Brighton. Znalazły się tu także fotografie archiwalne dokumentujące poprzednie wizyty Polaków w Brighton i Amerykanów w Ziębicach. Podczas wernisażu promowano także wydany przez Ziębickie Stowarzyszenia Janine z okazji 20 lecia współpracy obu miast album "Ziębice" zawierający piękne fotografie Ziębic ale także rys historyczny miasta oraz historię dwudziestoletniej współpracy obu miast siostrzanych Ziębic i Brighton. Wystawę można oglądać w ziębickim muzeum do 18 października 2015 r.

Zapraszamy do zakupu albumu pt."Ziębice". Książka wydana przez Ziębickie Stowarzyszenie Janine oprócz opisu dziejów Ziębic w językach polskim, angielskim i niemieckim, zawiera piękne zdjęcia naszego miasta i okolic oraz historię i fotografie prezentujące 20 lat współpracy Ziębic z amerykańskim Brighton. Cena albumu 55 zł.

We wtorkowe popołudnie odbyło się w ziębickim muzeum spotkanie z ks. Piotrem Rozpędowskim, rodowitym strzelinianinem, który przybliżył zebranym mało znaną w Polsce tematykę życia i działalności braci czeskich. Ksiądz Rozpędowski skupił się w swoim wykładzie głównie na omówieniu osadnictwa i działalności tej wspólnoty religijnej na ziemiach ziębickiej i strzelińskiej. Podczas spotkania można było obejrzeć również film opowiadający o żyjących jeszcze członkach wspólnoty braci czeskich na terenie powiatu strzelińskiego. Po interesującym wykładzie ks. Piotr Rozpędowski podpisywał również książkę swojego autorstwa pt. "Jedna społeczność wpisana w historię trzech krajów. Działalność braci czeskich na ziemi strzelińskiej od 1749 r. do chwili obecnej.". Książkę można nabyć w Strzelińskim Ośrodku Kultury.

Informujemy, że w dniach od 11 do 15 czerwca 2015 r. wystawa czasowa "Skąd nasz ród?" będzie nieczynna. Zapraszamy na wystawę ponownie w terminie od 16 do 30 czerwca 2015 r.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w sobotę - 16 maja, w ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego otworzono wystawę „Skąd nasz ród?” – 70 lat zagospodarowania ziem odzyskanych. Tegoroczna tematyczna ziębicka Noc Muzeów związana była z siedemdziesiątą rocznicą zakończenia II wojny światowej oraz przybycia na tereny tzw. ziem odzyskanych polskich repatriantów, głównie z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Na wystawie przygotowanej we współpracy z ziębickim Kołem Krasowiaka pokazano pamiątki (dokumenty i zdjęcia) dokumentujące trudne losy ludności polskiej repatriowanej na Ziemię Ziębicką po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich. W otwarciu wystawy uczestniczyli ziębiccy Kresowiacy oraz Burmistrz Ziębic pani Alicja Bira i Wiceburmistrz pani Janina Lacel, która przez wiele lat prowadziła koło ziębickich Kresowiaków. Licznie też przybyli mieszkańcy Ziębic.

Oprócz wystawy i tradycyjnego nocnego zwiedzania ekspozycji muzealnych, można było w trakcie Nocy Muzeów obejrzeć także filmy archiwalne poświęcone Kresom Wschodnim II Rzeczypospolitej oraz zagospodarowaniu ziem odzyskanych w pierwszych latach powojennych.

Pracownicy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego dziękują ziębickim Kresowiakom za współpracę w przygotowaniu wystawy oraz udostępnienie cennych pamiątek rodzinnych, które na potrzeby wystawy skopiowano oraz władzom Ziębic, a przede wszystkim mieszkańcom Ziemi Ziębickiej za liczny udział w tegorocznej Nocy Muzeów.

Wystawa „Skąd nasz ród?” – 70 lat zagospodarowania ziem odzyskanych, będzie pokazywana w ziębickim muzeum do końca czerwca 2015 r. – zapraszamy!

zyczenia wielkanocne

W związku z dużym zainteresowaniem, jakie wykazali ziębiczanie podczas promocji Atlasu historycznego miast polskich - Ziębice, podobnym atlasem dotyczącym Lwowa informujemy, że Atlas historyczny Lwowa można nabyć online pod następującym adresem: Atlas historyczny Lwowa

W ostatnią sobotę w ziębickim muzeum odbyły się Warsztaty wielkanocne zorganizowane wspólnie przez Ziębickie Stowarzyszenie Janine oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. W warsztatach licznie wzięli udział mieszkańcy miasta, zarówno ci najmłodsi jak i najstarsi. Podczas warsztatów można było nauczyć się wykonywać pisanki wielkanocne różnymi technikami, mozaiki oraz kartki świąteczne, a także palmy wielkanocne i inne ozdoby świąteczne. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom warsztatów za udział w nich i wspaniałą atmosferę. Szczególnie dziękujemy wszystkim paniom instruktorkom, które z dużą cierpliwością i zaangażowaniem uczyły mieszkańców Ziębic wykonywania pięknych ozdób wielkanocnych.

W czwartek wieczorem 26 lutego, w ziębickim muzeum odbyła się promocja Atlasu historycznego miast polskich. Ziębice. W promocji udział wzięli licznie zebrani mieszkańcy miasta oraz część zespołu redakcyjnego atlasu z prof. Rafałem Eysymonttem oraz archeologiem Radosławem Glińskim. Autorzy ziębickiej części atlasu omówili jego zawartość oraz przedstawili przebieg wieloletnich prac nad jego stworzeniem. Zebrani mogli zapoznać się również z częścią zabytków archeologicznych, jakie odnaleziono podczas prowadzonych w Ziębicach w czasie tworzenia atlasu badań archeologicznych. Autorzy zaprezentowali również atlasy innych miast, które ukazały się wcześniej. Duże zainteresowanie wzbudził zwłaszcza atlas Lwowa. W czasie promocji każdy mógł również zakupić ziębicki atlas, była to tym większa gratka, że autorzy chętnie opatrywali atlasy swoimi autografami z dedykacjami.

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Toruńskiego ukazał się 16 zeszyt Atlasu historycznego miast polskich. Ziębice. Cykl ten finansowany z Narodowego programu rozwoju humanistyki poświęcony jest historycznym miasto polskim i dotychczas ukazały się atlasy poświęcone m.in. takim miastom jak: Kraków, Wrocław, Świdnica, Toruń, Malbork czy Legnica. Zespół redakcyjny atlasu pod naukowym kierownictwem prof. Rafała Eysymontta przez wiele miesięcy prowadził badania naukowe zarówno w archiwach i bibliotekach, jak też terenowe w samych Ziębicach, dokonując pomiarów, analiz i badań archeologicznych. Owocem tej pracy jest właśnie poświęcony Ziębicom tom atlasu. W dniu 26 lutego 2015 r. o godz. 17;00 w ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego odbędzie się promocja tego wydawnictwa, w której wezmą udział członkowie zespołu redakcyjnego atlasu. Podczas spotkania nie tylko będzie można zapoznać się z samym wydawnictwem, ale również zakupić atlas i porozmawiać z jego twórcami.

Zapraszamy, wstęp wolny!

promocja atlasu

14 lutego 2015 roku w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbędzie się walentynkowa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Podziel się miłością”. W tym szczególnym dniu, który spędzamy z ukochaną osobą pamiętajmy o pacjentach, którzy poddawani są intensywnej terapii ratującej życie. Często przebywają w izolatkach z dala od swoich bliskich, z którymi mogą tylko porozmawiać przez telefon. Pokażmy im, że nie są sami. Każdy z nas może im pomóc rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku bądź zachęcając do rejestracji innych. Takie działania dają pacjentom nadzieję, że mogą wygrać swoją walkę o życie.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku "Podziel się miłością" w Ziębicach wraz z Referatem Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego oraz Ziębickim Kołem Polskiego Czerwonego Krzyża


Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 14 lutego 2015 r.

Godziny: 10:00 – 16:00

Miejsce: Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego

Adres: Rynek 44, Ziębice

 • 24 grudnia 2014 r.  –czynne od 1000 do 1300, ostatnie wejście o 1230
 • 25-26 grudnia 2014 r.  – nieczynne
 • 27-28 grudnia 2014 r. – czynne od 1000 do 1600, ostatnie wejście o 1530
 • 29 grudnia 2014 r. – nieczynne
 • 30 grudnia 2014 r. - czynne od 1000 do 1600, ostatnie wejście o 1530
 • 31 grudnia 2014 r. - czynne od 1000 do 1300, ostatnie wejście o 1230
 • 1 stycznia 2015 r. – nieczynne
 • 2 stycznia 2015 r. - czynne od 1000 do 1600, ostatnie wejście o 1530
 • 3-4 stycznia 2015 r. - czynne od 1200 do 1600, ostatnie wejście o 1530

5-6 stycznia 2015 r. – nieczynne

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza na spotkanie z Panem Leszkiem A. Nowakiem, badaczem sztuki śląskiej, malarzem, poetą, autorem licznych opracowań z zakresu sztuki użytkowej, połączone z promocją najnowszej książki pt. Artyści związani z Ziemią Ząbkowicką i ich dzieła.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum w dn. 27 listopada 2014 r. o godz. 17;00

Wstęp wolny – zapraszamy!

2014 11 21 10753 Z1 spotkanie

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza od dnia 12-11-2014 r. na warsztaty muzealne „Pieczenie podpłomyków”. Podpłomyk to jedna z najbardziej prymitywnych i najbardziej rozpowszechnionych form chleba znana już tysiące lat temu. Podpłomyki pieczono bez wykorzystania zakwasu oraz drożdży, najpierw na rozgrzanych kamieniach, później w piecach chlebowych lub na płytach pieców kuchennych.  Warsztaty dla grup liczących od 10 do 25 osób organizowane będą w Muzeum S.G.D. po wcześniejszym telefonicznym (Tel: 74 81 91 378)  bądź osobistym umówieniu terminu, w cenie 4 zł od osoby. W cenę warsztatu wliczona jest również możliwość zwiedzenia muzeum. Zapraszamy.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza w dniach od 5 do 28 listopada 2014 r., w godzinach pracy muzeum, na wystawę pt. Znaki Państwa Polskiego Herb, Barwy, Hymn.

Wystawa pokazuje dzieje naszych znaków ojczystych. Możemy prześledzić losy polskiego godła i barw narodowych, od wczesnego średniowiecza, poprzez epokę jagiellońską, epokę nowożytną, walki o niepodległość w XIX wieku, aż po czasy współczesne.  

Zapraszamy, wstęp wolny!

Poważną kwotą w skromnych wydatkach ziębickiego Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego są koszty oświetlenia korytarzy, sal i gablot ekspozycyjnych oraz biur. Już od wielu lat ze względu na oszczędności  budżetowe zaświecano światło na korytarzach, w salach oraz gablotach ekspozycyjnych tylko kiedy byli tam zwiedzający, wymieniono też tam gdzie to było możliwe żarówki z tradycyjnych żarowych na jarzeniowe zużywające mniej prądu. W bieżącym roku muzeum mimo kłopotów budżetowych zainwestowało w dalsze oszczędności na oświetleniu. Wymieniono już łącznie  183 żarówki zamieniając  tradycyjne żarówki żarowe lub świetlówki na nowoczesne i energooszczędne żarówki LED. Niebagatelne znaczenie ma też fakt , że oświetlenie LED jest „zimne” co ma znaczenie szczególnie w oświetlaniu gablot ekspozycyjnych z muzealiami.  Dzięki temu zużycie prądu na oświetlenie pomieszczeń muzeum zmniejszyło się aż o 5660 W. Jest więc i oszczędnie i ekologicznie, bo mniejsze zużycie energii wpływa na redukcję zanieczyszczeń i efektu cieplarnianego związanych z jej wytworzeniem. W miarę możliwości finansowych stopniowo będą wymieniane pozostałe źródła światła w muzeum, tak aby wszystkie były energooszczędne i przyjazne środowisku.

W dniu 20 września 2014 r. w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego otworzono wystawę fotograficzną zatytułowaną „Cmentarz żydowski w Ziębicach, przeszłość i dzień dzisiejszy”. Na wystawie zaprezentowano fotografie przedstawiające ziębicki cmentarz żydowski na przestrzeni około 40 lat, od lat 70-tych XX w. do 2007 r. Autorem prezentowanych zdjęć jest znany ziębicki fotografik pan Stanisław Popardowski. Zapraszamy wszystkich do oglądania tej ciekawej wystawy, która prezentowana jest w hallu muzeum na I piętrze do końca miesiąca października.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zorganizowało w dniu20 września mini sesję naukową poświęconą dziedzictwu ziębickich Żydów. Podczas sesji wykład „Dziedzictwo Żydów ziębickich” wygłosiła pani Tamara Włodarczyk, współpracowniczka organizacji żydowskich – Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce. Autorka dwudziestu artykułów naukowych i współautorka kilku publikacji o tematyce żydowskiej. Obecnie w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego kończy przygotowanie doktoratu poświęconego emigrantom żydowskim z Dolnego Śląska w latach 1945- 1970. Zebrani dowiedzieli się o historii osadnictwa żydowskiego w Ziębicach od średniowiecza do II poł. XX w. oraz zapoznali z życiorysami sławnych Żydów wywodzących swoje korzenie z Ziębic lub z Ziębicami w pewnym okresie życia związani, jakimi byli m.in.: Karl Weigert (1845-1904), Oskar Berger (1844-1885), Julius  Schottländer (1835-1911)oraz żyjący współcześnie Fima Borys.

Następnie otwarto wystawę fotograficzną autorstwa fotografika, ziębiczanina pana Stanisława Popardowskiego zatytułowaną „Cmentarz żydowski w Ziębicach, przeszłość i dzień dzisiejszy”. Na wystawie zaprezentowano fotografie przedstawiające ziębicki cmentarz żydowski na przestrzeni około 40 lat, od lat 70-tych XX w. do 2007 r. Wystawę można oglądać w ziębickim muzeum do końca miesiąca października.

Kolejnym punktem programu było wyjście w plener, na ziębicki cmentarz żydowski, po którym zebranych oprowadziła pani Tamara Włodarczyk, przedstawiając jego historię, symbolikę nagrobków oraz żydowskie obyczaje pogrzebowe.
Zapraszamy do oglądania wystawy w hallu muzeum.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2014 DZIEDZICTWO - ŹRÓDŁO TOŻSAMOŚCI

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zaprasza w dniu 20 września 2014 r. – sobota na:

 • godz. 1100 „Dziedzictwo Żydów ziębickich” wykład pani Tamary Włodarczyk.
 • godz. 1230 „Cmentarz żydowski w Ziębicach, przeszłość i dzień dzisiejszy” otwarcie wystawy
 • fotografii pana Stanisława Popardowskiego.
 • godz. 1300 wyjście na cmentarz żydowski w Ziębicach, zwiedzanie cmentarza – przewodnik
 • pani Tamara Włodarczyk.

www.edd.nid.pl

WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY!!!

Jeśli chcesz zdobyć tytuł

„WIELKIEGO ODKRYWCY ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ”

odwiedź do końca września 2014 roku

CZTERY RÓŻNE QUESTY Z ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ

i zbierz na potwierdzenie pieczęcie.

Wśród „Wielkich Odkrywców" Stowarzyszenie LGD Qwsi rozlosuje atrakcyjne upominki oraz tablety.
Questy można pobrać ze strony internetowej www.qwsi.pl
Questy w wersji papierowej są dostępne w biurze LGD Qwsi w Ziębicach przy ul. Stawowej 2a oraz u opiekunów Questów w poszczególnych gminach:
Ziębice – Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego
Ząbkowice Śląskie – Gminne Centrum Informacji Turystycznej
Bardo – Punkt Informacji Turystycznej
Kamieniec Ząbkowicki – Punkt Informacji Turystycznej
Ciepłowody – Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Ciepłowodach
Złoty Stok – Centrum Kultury i Promocji
Na zgłoszenia do udziału w konkursie „WIELKIEGO ODKRYWCY ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ” czekamy w biurze LGD Qwsi w Ziębicach przy ul. Stawowej 2a do dnia 10.10.2014 r.
Szczegółowe informacje dostępne w regulaminie konkursu na stronie LGD Qwsi.

W Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach można już nabyć Znaczek Turystyczny opatrzony nr identyfikacyjnym 140 z logo ziębickiego muzeum. Idea znaczków turystycznych narodziła się w Czechach, a obecnie można je nabyć w różnych atrakcyjnych turystycznie miejscach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Rosji. Na całym świecie dziś jest 4006 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, w tym ziębickie Muzeum. Znaczek posiada nr identyfikujący dane miejsce, stanowi dużą gratkę dla kolekcjonerów i turystów. Kolekcjonerzy po zebraniu 10 znaczków opatrzonych kolejnymi numerami otrzymują od właściciela znaku towarowego, firmy Znaczki Turystyczne Sp. z o.o. www.znaczki-turystyczne.pl Znaczek Kolekcjonera. Zasady gry kolekcjonerskiej są bardzo proste:

 1. Należy zebrać dziesięć znaczków opatrzonych kolejnymi numerami.
 2. Odciąć od znaczka papierowy kupon identyfikacyjny.
 3. Przesłać odcięte kupony na adres: Znaczki Turystyczne, skr. poczt. nr 38, 57-250 Złoty Stok.

Za każdych 10 wysłanych pod tym adresem znaczków kolekcjoner otrzymuje:
Znaczek Kolekcjonera, czyli Znaczek Turystyczny, którego nie można kupić w żadnym miejscu - za każdą zebrana dziesiątkę znaczków otrzymuje się inny Znaczek Kolekcjonera.
Pojawiają się również znaczki okolicznościowe (wydawane okazjonalnie) posiadające papierowy kupon zwany Joker. Można nim uzupełnić brakujący numer w zbieranej dziesiątce znaczków, ale tylko jeden w każdej z nich.
Zapraszamy do odwiedzin w ziębickim muzeum i gry w Znaczki Turystyczne.

W Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbyło się spotkanie z panem Markiem Kowalskim przedstawicielem Wojewódzkiej Służby Konserwatorskiej. Podczas spotkania pan Kowalski poinformował o obowiązującym stanie prawnym w zakresie znalezisk archeologicznych i zabytkowych, wyjaśnił co to jest zabytek oraz omówił zasady nagradzania znalazców tego typu artefaktów. Przypomniał również, iż o każdym znalezionym zabytku należy niezwłocznie zawiadomić Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tel. 74 84 26 418 w przypadku obszaru dawnego woj. wałbrzyskiego) bezpośrednio, a jeżeli to niemożliwe, to właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz zabezpieczyć miejsce jego znalezienia. Wyciąg z odpowiednich przepisów dotyczących postępowania z odnalezionymi zabytkami publikujemy w załączniku. Podczas spotkania zaprezentowano przykłady znalezisk archeologicznych z ostatnich lat z terenu Miasta i Gminy Ziębice, była również okazja porozmawiania ze znalazcami takich zabytków, którzy zgodnie z prawem poinformowali o znalezisku służby konserwatorskie i zostali w związku z tym nagrodzeni.

podstawy_prawne

Zapraszamy na spotkanie z Panem Markiem Kowalskim przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Spotkanie otwarte będzie  dotyczyło zasad postępowania ze znalezionymi zabytkami archeologicznymi oraz zasad nagradzania znalazców zabytków archeologicznych. Podczas spotkania zostanie wyjaśniony tryb postępowania w przypadku znalezienia zabytków archeologicznych oraz nagradzania znalazców takich zabytków. W spotkaniu wezmą udział osoby, które na naszym terenie takie zabytki odnalazły, zgłosiły ten fakt służbie konserwatorskiej i zostały nagrodzone.

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca (czwartek) o godz. 13;00 w siedzibie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Rynek 44.

W dniu dzisiejszym Honorowy Obywatel Ziębic, Pan Ken Kreutzer przekazał ziębickiemu Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Ziębicach, w imieniu swojej matki Pani Shirley Kreutzer, zabytkowe żelazko. Pani Shirley Kreutzer oraz Jej synowi Kenowi Kreuzerowi serdecznie dziękujemy. Będzie ono stanowiło cenne uzupełnienie naszej kolekcji żelazek.

Miło nam poinformować, że Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach uzyskało certyfikat Rodzinnego Miejsca. Punkty oznaczone logo programu Rodzinne Miejsce spełniają określone warunki zapewniające, że najmłodsi klienci, w tym przypadku zwiedzający muzeum, mają zapewnione w nim odpowiednie warunki, miejsce do zabawy oraz proponowany przez placówkę program pobytu może być dla najmłodszych atrakcyjny. Ziębickie muzeum od lat współpracuje z placówkami oświatowo – wychowawczymi przyjmując zarówno do zwiedzania jak i na zajęcia muzealne dzieci i młodzież, ponadto cześć eksponatów jest udostępniona dla dzieci do tzw. „aktywnego zwiedzania”,  w trakcie którego najmłodsi mogą nie tylko ich dotykać ale także osobiście przekonać się jak działają i jakie miały niegdyś zastosowanie. Poza tym w muzeum powstał też mały kącik dla najmłodszych, gdzie mogą oni odpocząć przy zabawie podczas odwiedzin w muzeum.

Jak co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, w całej Europie zorganizowano Noc Muzeów do organizacji, której kolejny już raz przystąpiło ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Tegoroczna, ziębicka edycja Nocy Muzeów odbyła się w sobotę 17 maja w godzinach od 1900 do 2200. Podczas tegorocznej Nocy odwiedzający muzeum, oprócz zwiedzenia stałych ekspozycji muzealnych mieli również okazję wejścia na wieżę ratusza miejskiego i obejrzenia mechanizmu zegara wieżowego z 1890 r. Ponadto odbywały się organizowane przez Ziębickie Stowarzyszenie Janine Warsztaty rzemiosł artystycznych w trakcie, których zwiedzający mogli zobaczyć oraz nauczyć się wykonywać piękne hafty, serwetki, wyplatać koszyki z papierowej „wikliny” czy artystycznie ozdabiać szkło oraz tworzyć witraże. Można było również obejrzeć kompozycje kwiatowe oraz ceramiczne mozaiki. Ponadto odbyły się projekcje filmów z cyklu Muzeum utracone, o polskich stratach wojennych w kulturze podczas II wojny światowej.

Mimo niesprzyjającej aury uczestnikom ziębickiej Nocy Muzeów dopisywały dobre humory, a publiczność muzealna licznie odwiedziła Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Dziękujemy wszystkim za udział, a za współpracę w organizacji tegorocznej Nocy Muzeów dziękujemy Ziębickiemu Stowarzyszeniu Janine oraz członkom stowarzyszenia, bez których pomocy niemożliwe byłoby tak sprawne przeprowadzenie tej imprezy. Wielkie podziękowania należą się przede wszystkim instruktorom i wystawcom Warsztatów rzemiosł artystycznych:

 • Państwu Małgorzacie i Krzysztofowi Boksa
 • Pani Agnieszce Dębickiej
 • Pani Aldonie Gniewczyńskiej
 • Pani Janinie Lacel
 • Pani Alicji Pycha
 • Pani Jadwidze Wiewióra
 • Pni Danucie Wierzbickiej-Bara

Fotorelacja z Nocy Muzeów 2014 w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach dostępna jest na profilu muzeum na  www.facebook.com

NOC MUZEÓW 2014

MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO W ZIĘBICACH

17 MAJA 2014 r. - SOBOTA - OD GODZ. 1900 DO GODZ. 2200

Wejścia na ekspozycje muzealne w grupach o godzinach: 1915, 2015, 2115

Pokaz filmu "Muzeum utracone" cz. I,  godz. 1930

Pokaz filmu "Muzeum utracone" cz. II, godz. 2030

Wejście na wieżę z możliwością obejrzenia mechanizmu zegara wieżowego (bez możliwości wyjścia na balkon widokowy) od 1900 do 2130

Warsztaty rzemiosł artystycznych Ziębickiego Stowarzyszenia Janine od godz. 1900 do godz. 2200

WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY!!!

Informujemy, że w związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawa fotograficzna Stanisława Popardowskiego p.t. WCZORAJ KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ, DZISIAJ PARK zostaje przedłużona do dnia 11 maja 2014 r.

ZAPRASZAMY!!!

Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia 2014 r. w Ziębicach  - wystawa fotografii Stanisława Popardowskiego
W ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego przez dwa tygodnie od 22 kwietnia (światowy Dzień Ziemi) do 5 maja (Dzień Ochrony Środowiska) będzie czynna wystawa fotograficzna Stanisława Popardowskiego pt. „WCZORAJ KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ, DZISIAJ PARK”. Jest to wystawa, która kilka lat temu była jedną z 33 wystaw III Festiwalu Fotografii Przyrodniczej i Krajobrazowej w Krynicy Zdroju. Zdjęcia pokazują ziębicki Park Miejski, który jest jedną z pierwszych w świecie udanych rekultywacji terenów poprzemysłowych (kopalnia gliny miejscowej fabryki kamionki) z końca XIX w.
Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z muzeum, istnieje możliwość obejrzenia wystawy w towarzystwie i z komentarzem autora fotografii.
Wstęp wolny – zapraszamy!!!

W dniu 16 kwietnia 2014 r. w siedzibie ziębickiego Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego odbył się finał III edycji konkursu Ziębicki Omnibus Szóstoklasisty. W konkursie wzięło udział 22 uczniów klas szóstych ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Ziębice. Organizatorami konkursu byli: Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach oraz Referat Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach. Konkurs swoją szeroką tematyką obejmował wiedzę o historii i dniu dzisiejszym miasta i gminy Ziębice, a jego uczestnicy rozwiązali test wiedzy o tej tematyce. W wyniku przeprowadzonego konkursu, tegorocznym Ziębickim Omnibusem Szóstoklasisty została Alicja Krasińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach, a drugie miejsce zajęła Karolina Wajda również ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Trzecie miejsce zajęła Anna Skraba uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach. Statuetkę Omnibusa i dyplomy ufundowane przez Burmistrza Ziębic oraz nagrody, odtwarzacze MP4 i MP3 ufundowane przez dyrektora Ośrodka Opieki i Oświaty pana Andrzeja Regnera oraz książki ufundowane przez dyrektora Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach pana Jarosława Żurawskiego, wręczył laureatom konkursu pan Antoni Herbowski - Burmistrz Ziębic w asyście kierownika Referatu Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach pana Rafała Śledzia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali również pamiątkowe dyplomy.  Organizatorzy składają uczniom uczestniczącym w konkursie serdeczne podziękowania, zwycięzcom gratulacje, a ich nauczycielom wyrazy wdzięczności za przygotowanie młodych ludzi do udziału w konkursie.

Muzeum Okręgowe w Toruniu uprzejmie zaprasza do udziału w tegorocznej XXXVI edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.

Zachęcamy do udziału w konkursie, służymy pomocą uczestnikom konkursu – zapraszamy do współpracy.

Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdą Państwo w załączniku.

W dniu 21 lutego 2014 r. podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu aneks do umowy przyznania pomocy wydłużający okres realizacji operacji: Modernizacja stałej ekspozycji muzealnej broni oraz poprawa dostępności muzeum dla osób starszych i niepełnosprawnych z miesiąca czerwca, do miesiąca grudnia b.r. Po znaczącym okrojeniu budżetu Muzeum S.G.D. na 2014 r. realizacja tego przedsięwzięcia stanęła pod ogromnym znakiem zapytania, ponieważ muzeum musi najpierw zrealizować je w całości, a więc wydać pieniądze ze swojego budżetu, rozliczyć i dopiero wówczas może otrzymać zwrot do 80% wydatkowanej kwoty. W planie finansowym muzeum na 2014 r. ujęto kwotę niezbędną na ten cel, jednak plan ten nie został uwzględniony, ani w projekcie budżetu, ani w uchwalonym już budżecie gminy Ziębice na 2014 r. Bardzo skromny tegoroczny budżet może nie wystarczyć nawet na podstawową działalność ziębickiego muzeum, a jego przetrwanie uzależnione jest w zasadzie od panującej pogody, gdyż bardzo istotną cześć, pozapłacowych wydatków muzeum, stanowią te na pokrycie kosztów ogrzania jego siedziby. Łagodna tegoroczna zima pozwala patrzeć w przyszłość z pewnym optymizmem. Być może po zakończeniu sezonu grzewczego z oszczędności poczynionych na ogrzewaniu budynku ratusza – siedziby muzeum, uda się zrealizować zaplanowane zadnie, ale musiało ono zostać rozłożone na wiele miesięcy, a termin jego zakończenia musiał zostać przesunięty odo grudnia 2014 r.

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 6 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Ziębice do udziału w tegorocznej edycji konkursu wiedzy o Ziemi Ziębickiej pt: Ziębicki omnibus szóstoklasisty. Konkurs jest organizowany wspólnie przez Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach, Referat Promocji i Inicjatyw Gospodarczych UM w Ziębicach oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Regulamin konkursu

Informujemy, że od dnia 3 lutego do odwołania niedostępne dla zwiedzających będą stałe ekspozycje broni oraz rzeźby w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

W związku z realizacją projektu Modernizacja stałej ekspozycji muzealnej broni oraz poprawa dostępności muzeum dla osób starszych i niepełnosprawnych musimy zamknąć powyższe ekspozycje dla zwiedzających na kilka miesięcy. Projekt powyższyrealizowany jest na podstawie umowy przyznania pomocy  na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Muzeum musi jednak pokryć wszystkie wydatki finansowe na realizację powyższego projektu i dopiero po jego realizacji i rozliczeniu otrzyma zwrot części poniesionych nakładów. Realizacja projektu, ze względu na trudności finansowe muzeum, zostanie rozciągnięta w czasie, więc nie możemy dziś określić kiedy ponownie zaprosimy zwiedzających do oglądania tej części naszej stałej ekspozycji. Zapraszamy, więc do obejrzenia tej części ekspozycji stałej jeszcze do 2 lutego 2014 r.

Zapraszamy do muzeum, pozostałe ekspozycje czekają na zwiedzających!!!

Informujemy, że w związku z brakiem zainteresowania naszą akcją pt. Klub Ziębickiego Pioniera, zapoczatkowaną we wrześniu ubiegłego roku, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, rezygnujemy z jej prowadzenia. Przestaje też, z dniem dzisiejszym działać specjalny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , pod którym oczekiwaliśmy na zgłoszenia do naszej akcji.

24 grudnia - czynne od 10:00 do 13:00
25 i 26 grudnia - nieczynne
27 grudnia - czynne od 10:00 do 16:00
28 i 29 grudnia - czynne od 12:00 do 16:00
30 grudnia - nieczynne
31 grudnia - czynne od 10:00 do 13:00
1 stycznia - nieczynne
2 i 3 stycznia - czynne od 10:00 do 16:00
4 i 5 stycznia - czynne od 12:00 do 16:00
6 stycznia - nieczynne
Ostatnie wejście do Muzeum 30 min. przed zamknięciem!

W dniu 6 grudnia  ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego odwiedził św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Lubnowie. Dzieci podczas kilkugodzinnego pobytu w muzeum zwiedziły jego stałe ekspozycje, brały udział w warsztatach piernikarskich, a później wykonywały prace plastyczne związane ze św. Mikołajem. W nagrodę za wykonane prace Mikołaj obdarował dzieci paczkami pełnymi słodyczy.

Już od ponad dwóch lat uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach, wychowankowie Pani Jolanty Bednarskiej, uczestniczą w zajęciach muzealnych organizowanych przez Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. W tym czasie młodzi muzealnicy przeszli cykl zajęć w trakcie, których nie tylko mieli okazję zapoznać się z ziębickimi zbiorami, ale także dowiedzieć się m.in: po co istnieją muzea, co dzieje się w muzeum poza salami dostępnymi dla zwiedzających, jak zwykłe przedmioty stają się eksponatami, a także poznać zabytki i historię Ziębic. W zajęciach muzealnych oprócz dzieci i Pani wychowawczyni uczestniczą też rodzice pomagający w prowadzeniu zajęć. Mimo, iż w zajęciach muzealnych organizowanych przez ziębickie muzeum biorą udział grupy uczniów z różnych szkół i miejscowości (Ziębic, Strzelina, Nysy, Świdnicy) to grupa Pani Bednarskiej, a wcześniej grupa Pani Katarzyny Stąporek, to jedyni uczestnicy kilkuletnich, cyklicznych zajęć. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się aktywnie uczestniczyć w kulturze, poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania, a muzeum wychowuje sobie nowe pokolenie publiczności muzealnej. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i opiekunom, którzy edukację muzealną uważają za istotny czynnik kształcenia swoich dzieci oraz uczniów,  i zachęcamy innych do udziału w zajęciach.

Dzięki współpracy z Katedrą Konserwacji Malowideł Sztalugowych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wróciły do ziębickiego muzeum cztery obrazy, które przeszły proces konserwacji i restauracji na tej renomowanej krakowskiej uczelni. Współpraca pomiędzy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, a Katedrą Konserwacji Malowideł Sztalugowych ASP w Krakowie trwa już od wielu lat. W ramach tej współpracy odnowiono nieodpłatnie wiele ziębickich obrazów, a studenci Akademii pod nadzorem swoich profesorów - mistrzów mają niezwykłą możliwość pracy nad konserwacją i restauracją obrazów z naszego muzeum. W dniu wczorajszym powróciły do Ziębic kolejne cztery odrestaurowane już obrazy, które wkrótce będzie można oglądać na stałej ekspozycji muzealnej i pozostawiono w Krakowie do konserwacji trzy, wymagające zabiegów konserwatorskich obrazy z ziębickiego muzeum. Na poniższych fotografiach przedstawiamy obrazy przywiezione z Krakowa.

Zapraszamy na wystawę  Jaworskie pierniki do Muzeum Regionalnego w Jaworze. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 15 listopada. Na wystawie, obok innych muzealiów, prezentowanych będzie także kilkadziesiąt eksponatów z Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie, z okazji obchodów w miesiącu listopadzie Narodowego Święta Niepodległości, zaprasza od dnia 8 listopada 2013 r. na wystawę pt: Ignacy Jan Paderewski (1860 - 1941). Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!!!

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu ogłosił dwa konkursy:  „Ślad naszej historii” i „Mój Album Rodzinny – Moja Historia”.

Zachęcamy do wzięcia udziału!
Pula nagród w konkursach wynosi 5700zł.


1) „Ślad naszej historii”
Tematem konkursu jest przedstawienie fotografii pokazującej ważne wydarzenie z lat 1945 – 1970 w dziejach rodziny, grupy społecznej, miejscowości, zakładu pracy czy szkoły z terenu Dolnego Śląska wraz z krótkim (kilku zdaniowym) opisem.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych osób prawnych i fizycznych.
Prace konkursowe należy przysłać do 3 listopada 2013 roku.
Nagrody w Konkursie:
I miejsce – 1.000 zł
II miejsce - 700 zł
III miejsce - 500 zł
Szczegóły i regulamin: http://mojalbumrodzinny.pl


2) „Mój album rodzinny – moja historia”
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie albumu zawierającego odbitki fotografii, kopie dokumentów, spisane relacje. Album ma opisywać fakty związane z najciekawszymi wydarzeniami z czasu po zasiedleniu Dolnego Śląska, czyli od 1945 – 1970 roku. Ma pokazywać dzieje ludzi, których młodość i lata twórcze przypadły na ten okres budowania regionu. Ma pokazywać ich pracę, pasje, zabawę. Pokazywać święto i dzień zwyczajny dolnoślązaków. Dlatego też powinien tematycznie ograniczyć się do terenu miast i gmin województwa dolnośląskiego.
Maksymalna objętość albumu to 12 stron formatu A-4.
Fotografie i dokumenty zamieszczone na stronach albumu powinny być opisane. Ważne są wszystkie okoliczności powstania zdjęcia, osoby przedstawione na zdjęciu ( jeśli są znane).
Podobne opisy powinny zawierać dokumenty. Dokumenty to nie tylko legitymacje, to różnego typu pisma, dyplomy, wycinki artykułów prasowych itp.
Prace konkursowe należy przysłać do 15 listopada 2013 roku.
Zwycięskie prace zostaną uhonorowane następującymi nagrodami:
I nagroda – 2.000 zł
II nagroda – 1.000 zł
III nagroda – 500 zł
Regulamin i szczegóły: http://mojalbumrodzinny.pl


Zapraszamy na profil Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiuna na FB, gdzie można śledzić najnowsze informacje na temat konkursów:

https://www.facebook.com

Organizatorem konkursów odpowiedzialnym za ich przygotowanie i przebieg jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

8 października 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu podpisano umowę przyznania pomocy dla Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach na operację w zakresie małych projektów, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Pomoc finansowa została udzielona ziębickiemu muzeum na realizacje zadania „Modernizacja stałej ekspozycji muzealnej broni oraz poprawa dostępności muzeum dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dzięki uzyskaniu tej pomocy do połowy 2014 r. muzeum gruntownie zmodernizuje jedną ze swoich stałych ekspozycji – ekspozycję broni, która zostanie zaaranżowane w nowoczesny sposób, co z pewnością uatrakcyjni naszą ofertę wystawienniczą. Ponadto w muzeum pojawią się ławki umożliwiające zwiedzającym odpoczynek podczas zwiedzania muzealnych ekspozycji które położone są na trzech piętrach zabytkowego budynku Ratusza Miejskiego w Ziębicach.

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, przebiegających pod hasłem Nie od razu Polskę zbudowano,  na spotkaniu w ziębickim Muzeum S.G.D. w dn. 14 września 2013 r. zainaugurowano działalność Ziębickiego Klubu Pioniera. Zadaniem Klubu, będącego niesformalizowanym forum współpracy mieszkańców Ziemi Ziębickiej z Muzeum S.G.D., będzie zbieranie relacji Pionierów - Polaków przybyłych na Ziemię Ziębicką w latach 40-tych i na początku lat 50-tych XX w., tuż po zakończeniu II wojny światowej. Mimo, iż w spotkaniu uczestniczyło zaledwie 8 osób, wszyscy zebrani uznali, że warto kontynuować zapoczątkowaną działalność, aby zgromadzić dla następnych pokoleń relację Pionierów o budowaniu polskości na tzw. Ziemiach Odzyskanych, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Ziębickiej.

Muzeum S.G.D. będzie koordynatorem tych działań. W tym celu na stronie internetowej Muzeum S.G.D. www.muzeumziebice.pl umieszczono ankietę, którą każdy zainteresowany może samodzielnie wydrukować (można ją pobrać również w biurze Muzeum S.G.D.), przeprowadzić i nagrać na dowolnym nośniku danych (telefon komórkowy, magnetofon, dyktafon, kamera itp.) wywiad - rozmowę z wybranym Pionierem (babcią, dziadkiem, sąsiadem, znajomym), (można również wywiad spisać, choć zależy nam na opowieściach mówionych), koniecznie wypełnić pobraną ankietę i dostarczyć ankietę wraz z plikiem z nagraniem rozmowy do siedziby Muzeum S.G.D. Uruchomiono również specjalny adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , pod którym będzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące działalności klubu i na który można wysyłać pliki z nagranymi rozmowami z Pionierami. Do każdego pliku z nagraniem rozmowy musi być koniecznie dołączona wypełniona i podpisana ankieta (można ją dostarczyć do biura Muzeum S.G.D. osobiście lub np. po przesłaniu pliku z nagraniem Poczta elektroniczną, przesłać wypełniona i podpisaną ankietę pocztą tradycyjną na adres: Muzeum S.G.D., Rynek 44, 57-220 Ziębice).

Chcemy aby w swoich opowieściach Pionierzy przedstawili osobiste relacje, wrażenia i zapamiętane fakty z pierwszych lat ich pobytu na Ziemi Ziębickiej. Niech będą to opowieści dotyczące wszystkich aspektów życia w nowym otoczeniu, nowych powojennych Ziębicach i okolicy. Nie narzucamy w żaden sposób tematyki tych wywiadów. Niech Pionierzy swobodnie przedstawiają relację z wydarzeń według nich ważnych i istotnych.  Najlepiej więc aby wywiady z Pionierami zbierały osoby im bliskie, członkowie rodziny, przyjaciele, sąsiedzi, przed którymi łatwiej będzie się Pionierom otworzyć i wspominać. Jeżeli nie ma takiej możliwości i brakuje osób bliskich, które mogłyby przeprowadzić wywiad z Pionierem, prosimy o skontaktowanie Muzeum S.G.D. z taką osobą, a wówczas wywiad z Pionierem przeprowadzi koordynator tego projektu.

Zachęcamy szczególnie młodzież, aby najlepiej pod kierunkiem swoich nauczycieli historii włączyła się w naszą akcję i przeprowadziła wywiady ze swoimi krewnymi (pradziadkami, dziadkami, rodzicami). Razem stwórzmy opowieść o budowaniu polskich Ziębic!

Tylko nagranie relacji Pionierów wraz z wypełnioną i podpisaną ankietą, będzie mogło stanowić podstawę do budowy bazy wspomnień ziębickich Pionierów, którą w przyszłości (chcielibyśmy aby stało się to w 2015 r., w 70-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej) Muzeum zamierza opublikować albo na stronie internetowej, albo w formie audiobooka. Tak więc spełnienie formalnych wymogów związanych z dostarczeniem wraz z nagraniem, wypełnionej i podpisanej ankiety jest konieczne, aby relacje Pionierów mogły w przyszłości zostać odpowiednio opracowane i upublicznione.

Koordynatorem projektu, udzielającym w Muzeum S.G.D. wszelkich informacji związanych z Klubem Ziębickiego Pioniera jest dyrektor - kustosz ziębickiego Muzeum S.G.D. Jarosław Żurawski.

ANKIETA DO POBRANIA PONIŻEJ - PROSIMY O DWUSTRONNE WYDRUKOWANIE ANKIETY.

Ankieta

Zapraszamy na konferencję naukową, która odbędzie się w dn. 21 września 2013 r. w Ząbkowicach Śl.

Szegóły na plakacie poniżej.

 

W dniu dzisiejszym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego podpisana została Umowa przyznania pomocy dla Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach w zakresie małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 na realizację zadania pt. Zakup i wdrożenie systemu ewidencji eksponatów Jantar Muzeo. Dzięki realizacji tego zadania ziębickie muzeum zyska jeden z najnowocześniejszych w Polsce elektronicznych systemów inwentaryzacji zbiorów muzealnych. Celem operacji jest wdrożenie sytemu informatycznego, który usprawni prace inwentaryzacyjne, spowoduje ograniczenie błędów inwentaryzacyjnych i ewidencyjnych, a tym samym przyczyni się do poprawy zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego jaki stanowią eksponaty muzealne oraz usprawni zarządzanie zbiorami i z pewnością przyczyni się do promocji zbiorów muzealnych, a także ułatwi studentom i naukowcom dostęp do zbiorów, usprawni informację muzealną oraz badania naukowe nad ziębickimi zbiorami. W związku z realizacją operacji zakupiony zostanie sprzęt wraz z oprogramowaniem do wdrożenia systemu Jantar Muzeo, co umożliwi oznakowanie eksponatów - muzealiów wpisanych do ksiąg inwentarzowych Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego kodami pozwalającymi na przeprowadzanie elektronicznej inwentaryzacji zbiorów muzeum.

ZAPRASZAMY PIĄTOKLASISTÓW 26 CZERWCA - ŚRODA,

DO ZIĘBICKIEJ GRY MIEJSKIEJ

(szczegóły na plakacie poniżej)

 

Podczas ziębickiej Nocy Muzeów 2013 w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego odbywały się warsztaty piernikarskie. Odwiedzający w tym czasie muzeum mogli wziąć udział w procesie wyrobu pierników z replik foremek piernikarskich z XVIII i XIX w., jakie znajdują się w ziębickich zbiorach. Podczas warsztatów można było zapoznać się z całym procesem wypieku tradycyjnych pierników, od przygotowania ciasta, poprzez odciskanie ozdobnych pierników w drewnianych foremkach i ich wycinaniem aż do wypieku. Ci, którym wypiek pierników się spodobał mogli zakupić repliki muzealnych foremek piernikarskich oraz otrzymać tradycyjny przepis na smakowite pierniki. Równocześnie odwiedzający w tą noc muzeum mogli obejrzeć prezentację multimedialna przygotowaną z materiałów udostępnionych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, zatytułowaną Świat toruńskiego piernika. Oczywiście można było również w szczególnej, nocnej atmosferze zwiedzić ekspozycje muzealne ziębickiego muzeum. W przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów ziębickiej Nocy Muzeów 2013 w sumie wzięło udział kilkaset osób.

Fotorelację z imprezy można obejrzeć na:

https://www.facebook.com/muzeum.ziebicach

Zapraszamy

w sobotę 18 maja 2013 r. od godz. 19;00 na

Noc Muzeów w Muzeum

Sprzętu Gospodarstwa Domowego

w Ziębicach.

O godz. 19;00 ruszają warsztaty piernikarskie,

a na zwiedzanie ekspozycji muzealnych zapraszamy o godzinach:

19;30, 20;30, 21;30, 22;30

WSTĘP WOLNY ZAPRASZAMY!!!

Miło nam poinformować, że ZIĘBICKIM OMNIBUSEM SZÓSTOKLASISTY w 2013 r. została uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach Beata Rak. W tegorocznej, drugiej już edycji konkursu, wzięli udział uczniowie z klas szóstych szkół: Podstawowej nr 2 w Ziębicach, Podstawowej nr 4 w Ziębicach, Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lubnowie, którzy w Ratuszu Miejskim pisali w dniu dzisiejszym test sprawdzający ich wiedzę o Ziębicach i ziemi ziębickiej. Najbardziej rozległą wiedzą z zakresu historii i dnia dzisiejszego Gminy Ziębice i tytuł omnibusa zdobyła Beata Rak, miejsce drugie zajął Szymon Tworek, a miejsce trzecie Julia Wojciechowska - oboje ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą i znajomością spraw lokalnych i otrzymali pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w tegorocznej edycji konkursu, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrody rzeczowe. Najważniejszą jednak nagrodą była statuetka omnibusa, którą przez rok może szczycić się uczennica ziębickiej Szkoły Podstawowej nr 4. Uczestnikom i zwycięzcom konkursu w imieniu organizatorów gratulacje złożył i nagrody wręczył zastępca Burmistrza Ziębic Pan Edward Cymbała. Organizatorzy konkursu: Referat Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach dziękują wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom za pracę włożoną w przygotowanie konkursu a zwycięzcom serdecznie gratulują!

Zapraszamy do Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim na wystawę Z dziejów straży pożarnych na Dolnym Śląsku.

Szczegóły na plakacie.

 

Zwyciężczyni ostatniej, marcowej edycji internetowego konkursu muzealnego Pani Agnieszka Herdzina odebrała nagrodę konkursową. Gratulujemy wygranej!!!

Zapraszamy do udziału i służymy pomocą ewentualnym uczestnikom organizowanego przez Muzeum w Koszalinie ogólnopolskiego konkursu Muzealne Spotkania z fotografią.

Regulamin konkursu w załączeniu.

regulamin 1

regulamin 2

Miło nam poinformować, że w ostatniej marcowej edycji konkursu muzealnego zwyciężczynią została Pani Agnieszka Herdzina. Prezentowany na fotografii przedmiot to kieliszek kulawka – bez stopki, służący do wznoszenia toastów – picia alkoholu bez możliwości odstawienia niewypitego trunku.

Zwyciężczyni gratulujemy, a wszystkim uczestnikom kolejnych sześciu edycji konkursu dziękujemy za udział.

Zapraszamy do zabawy w marcowej, ostatniej edycji konkursu muzealnego. Tym razem pytanie konkursowe brzmi: jak nazywa się i do czego służył przedmiot prezentowany na zdjęciu? (wys. 12 cm)

Na odpowiedzi czekamy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 19 marca.

2013 03 04 81755 Z1 konkurs2

Edycja konkursu muzealnego w miesiącu lutym okazała się trudna. Niestety nikt nie udzielił prawidłowej, pełnej odpowiedzi na zadane pytanie. Prezentowany na fotografii rysunek to projekt autorstwa Josepha Langera, wnętrza ziębickiego schroniska Hartmannbaude – dziś pensjonat Słoneczny Punkt przy ul. Małej.

Zapraszamy do zabawy w ostatniej, marcowej edycji konkursu!

Ośrodek Opieki i Oświaty, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego oraz Referat Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych serdecznie zapraszają młodzież ze Szkół Podstawowych z terenu gminy Ziębice do wzięcia udziału w II konkursie wiedzy „ZIĘBICKI OMNIBUS SZÓSTOKLASISTY 2013”.

Dla przypomnienia Pierwszym Ziębickim Omnibusem Szóstoklasisty został Jakub Przystaś z Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie.

Celem Konkursu jest rozwijanie wszechstronnych zainteresowań dotyczących miasta i gminy Ziębice wśród uczniów klas 6 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Ziębice.

Zgłoszeni przez szkoły uczestnicy konkursu wezmą udział w teście sprawdzającym, który odbędzie się w dniu 11-04-2013 o godz. 10:00 w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.
Regulamin konkursu

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu muzealnego. Pytanie w lutym brzmi:

Jakie wnętrze przedstawia prezentowany rysunek i kto jest jego autorem?

Na odpowiedzi oczekujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 19 lutego 2013 r.

Zapraszamy do zabawy!

2013 02 04 8344 Z1 konkurs luty

Zwyciężczyni styczniowej edycji konkursu muzealnego, Pani Agnieszka Herdzina odebrała nagrodę. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych edycjach konkursu!

Zapraszamy uczniów szkół z terenu miasta i gminy Ziębice do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja Przygoda w Muzeum”, którego organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. W załączniku dostępny jest regulamin konkursu. Zachęcamy do udziału i służymy pomocą uczestnikom konkursu.

Regulamin konkursu

Miło nam poinformować, że zwyciężczynią styczniowej edycji konkursu muzealnego została Pani Agnieszka Herdzina z Ziębic.

Przedmiotem z zagadki konkursowej w tym miesiącu były szczypce do zaciskania pępowiny!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do zabawy w lutym!

2013 01 04 83123 Z1 konkurs styczen

Oba złożone przez Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego wnioski, w ramach  działania 4.1/413 - Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju, Małe projekty przeszły pozytywną ocenę Rady Stowarzyszenia Qwsi. Na ogólną liczbę złożonych 28 wniosków, do finansowania zakwalifikowano 27, a nasz wniosek „Modernizacja stałej ekspozycji muzealnej broni oraz poprawa dostępności muzeum dla osób niepełnosprawnych” w ogłoszonej przez Stowarzyszenie Qwsi liście rankingowej znalazł się na miejscu 7, a projekt „Zakup i wdrożenie systemu ewidencji eksponatów Jantar Muzeo” znalazł się na 14 miejscu. www.qwsi.pl

Jeżeli wnioski przejdą pomyślnie kolejny etap weryfikacji dokonywany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski, a przede wszystkim znajdą się środki budżetowe na finansowanie obu projektów (ponieważ pomoc w tym przypadku obejmuje refinansowanie po zakończeniu ich realizacji), to w bieżącym roku ziębickie muzeum wzbogaci się o zmodernizowaną ekspozycję broni oraz nowoczesny system ewidencji zbiorów co znacznie uatrakcyjni naszą ofertę dla zwiedzających – w tym osób starszych i usprawni pracę muzeum.

Z okazji Dni Babci i Dziadka, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza seniorów wraz z wnukami do bezpłatnego zwiedzania naszego Muzeum w dniach od 19 do 22 stycznia.

Nasze zaproszenie jest skierowane do seniorów i ich wnuków, więc bezpłatny wstęp zapewniamy tylko seniorom zwiedzającym muzeum wraz z wnukami – oferta bezpłatnego zwiedzania w ramach akcji Muzealne spotkania pokoleń nie dotyczy innych osób i grup zwiedzających np. pojedynczych osób oraz rodziców z dziećmi, których jak zawsze zapraszamy do odwiedzin w Muzeum na zasadach ogólnych.

Na Muzealne spotkania pokoleń czyli Dzień Babci i Dzień Dziadka w Muzeum zapraszamy:

w sobotę i niedzielę 19 i 20 stycznia od godz. 12;00 do 16;00, oraz w

poniedziałek 21 stycznia od godz. 9;00 do 14;00 i we

wtorek 22 stycznia od godz. 10;00 do 16;00.

Ostatnie wejście do Muzeum 30 min przed zamknięciem.

Zapraszamy do odwiedzin w naszym muzeum i poznania naszych nowych „pracowników”. W salach ekspozycyjnych: kolekcja Josepha Langera oraz salonik mieszczański biedermeier od nowego roku można spotkać manekiny ubrane w repliki historycznych strojów. Dwie pary prezentują charakterystyczne dla XIX oraz przełomu XIX i XX w. ubiory damskie i męskie. Z pewnością będą one ciekawym uzupełnieniem wyposażenia wnętrz ziębickiego muzeum pochodzącego właśnie, w dużej części, z tego okresu.

Zagadka grudniowa okazała się bardzo trudna i nikt nie udzielił w tej edycji konkursu prawidłowej odpowiedzi. Informujemy, więc że przedmiot pokazywany na grudniowej fotografii to podstawka pod zegarek kieszonkowy.

Zapraszamy do odwiedzin w naszym muzeum, wówczas z pewnością nie będzie problemów z odgadnięciem kolejnych zagadek!

2012 12 21 92035 Z1 konkurs grudzien rozwiazanie

Na kilku portalach internetowych: http://www.ziebice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=1&artykul=5733&akcja=artykulhttp://dza.doba.pl/?s=subsite&id=8784&mod=3, http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/12633,niezwykle-lekcje-muzealne-prowadzone-dla-uczniow.html, ukazała się ostatnio informacja o prowadzonych w naszym muzeum zajęciach muzealnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jest nam niezmiernie miło, że nasza praca została doceniona przez odwiedzających nasze muzeum. Zadowolenie zwiedzających i uznanie w oczach publiczności muzealnej oraz uczestników organizowanych przez nas zajęć i imprez jest dla nas bezcenne i najważniejsze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć, zarówno dzieciom jak i nauczycielom oraz rodzicom za odwiedzanie naszego muzeum oraz aktywny udział w zajęciach. Stale zapraszamy do naszego muzeum oraz do udziału w zajęciach muzealnych, których oferta jest dostępna na naszej stronie internetowej w zakładce: zajęcia muzealne.

Już od lat przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego przygotowuje, na miarę swoich skromnych możliwości finansowych, świąteczną dekorację swojej siedziby - Ratusza Miejskiego w Ziębicach. W tym roku dekoracja została uzupełniona o świecącą wieloma kolorami choinkę umieszczoną na ratuszowym balkonie. Świecące dekoracje przygotowane zostały przez pracowników muzeum prawie w całości z energooszczędnych materiałów oświetleniowych złożonych z diod LED. Mamy nadzieję, że w okresie świąteczno – noworocznym całe Ziębice będą prezentowały się równie odświętnie i wesoło, co siedziba muzeum – Ratusz Miejski.

Zapraszamy na wieczorne spacery do Rynku.

Informujemy, że zwyciężczynią listopadowej edycji konkursu muzealnego została Pani Magdalena Olewicz z Ziębic, która jako pierwsza udzieliła prawidłowej odpowiedzi na listopadowe pytanie. Pokazywany w tym miesiącu na fotografii przedmiot służył do ostrzenia noży.

2012 11 12 1049 Z1 konkurs listopad

Przy wjeździe do Ziębic od strony Wrocławia, na ścianie frontowej basenu przy ulicy Wrocławskiej, wspólnym staraniem Referatu Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, umieszczono wspólną reklamę atrakcji turystycznych gminy i muzeum, zapraszającą wjeżdżających do Ziębic do odwiedzin na Ziemi Ziębickiej oraz zwiedzenia jedynego w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Zawieszenie wspólnej reklamy w tym atrakcyjnym miejscu, było możliwe dzięki uprzejmości pana Andrzeja Regnera Dyrektora Ośrodka Opieki i Oświaty w Ziębicach, zarządzającego ziębickim basenem.

Baner reklamujący Muzeum w Ziębicach jest ostatnią z zaplanowanych w bieżącym roku graficzną reklamą promującą nasze muzeum. W poprzednich miesiącach ukazały się ogłoszenia reklamowe zapraszające do odwiedzin muzeum we wrocławskiej prasie i w jej dodatkach turystycznych, wymieniono też tablice reklamowe muzeum znajdujące się Henrykowie (parking przy wyjeździe w stronę Ziębic) oraz w Ziębicach przy ul. Przemysłowej (wjazd od strony Ząbkowic). Dzięki uprzejmości pani Elżbiety Szumskiej umieszczono także nową, dużą tablicę reklamową ziębickiego muzeum w Złotym Stoku przy parkingu Kopalni Złota. Reklamy muzeum ukazały się również w portalu internetowym dla studenta.pl oraz w mapie drogowo turystycznej województwa dolnośląskiego. Przeprowadzono również kilkutygodniową kampanię reklamującą muzeum w Radio Sudety.

Mamy nadzieję, że wszystkie te działania przyczynią się do zwiększenia ilości turystów odwiedzających nasze muzeum, miasto i całą Ziemię Ziębicką.

Plebiscyt SuperGmina to smsowy plebiscyt dla Czytelników z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Organizowany jest pod patronatem marszałków obu województw: dolnośląskiego – Rafałem Jurkowlańca i opolskiego – Józefa Sebesty. Możesz zagłosować na swoją gminę. Wspierajmy więc swoje małe ojczyzny.

Wziąć udział w plebiscycie może każdy. Wystarczy wysłać sms za 1,23 zł brutto. Głosujemy, wysyłając sms pod numer 71051 o treści: wroc.gmina.nazwagminy, np.: wroc.gmina.ziebice. W przypadku kiedy głosujemy na gminę lub miasto o tej samej nazwie, wpisujemy np.: wroc.gmina.lubin lub wroc.miasto.lubin. W nazwach nie używamy polskich znaków, wielkość liter nie ma znaczenia. Głosować można do końca października.

Na czytelników, którzy wezmą udział w plebiscycie, co miesiąc czekają nagrody. Spośród głosujących wybierany jest (jest to piętnasty SMS otrzymany danego miesiąca) jeden numer telefonu, z którego wysłano plebiscytowe wskazanie.

Oto aktualna kolejność w rankingu śląskich gmin:

 1. Wąsosz
 2. Korfantów
 3. Rudniki
 4. Wisznia Mała
 5. Jelcz-Laskowice
 6. Prusice
 7. Lubin – gmina
 8. Świerzawa
 9. Izbicko
 10. Żórawina
 11. Zdzieszowice
 12. Oborniki Śląskie
 13. Mirsk
 14. Ziębice
 15. Kondratowice
 16. Kąty Wrocławskie
 17. Grębocice
 18. Zawonia
 19. Czernica
 20. Trzebnica
 21. Oleśnica-gmina
 22. Bolesławiec – gmina
 23. Dobroszyce
 24. Chojnów – gmina
 25. Strzelin

Plebiscyt trwa. Głosów przybywa. Wspierajmy więc nadal swoje małe ojczyzny.

Gmina, na którą zagłosuje największa liczba naszych Czytelników, otrzyma – bardzo uroczyście 16 listopada – tytuł Śląskiej SuperGminy.

Uroczystość wieńcząca plebiscyt zbiegnie się w czasie z 100 wydaniem „Wrocławianina – magazynu miejskiego”. Zostaną na nią zaproszeni nie tylko samorządowcy, lecz również media z obydwóch województw (TVP Wrocław, Polskie Radio Wrocław, Radio Opole, "Biznes Dolnośląski", "Wroclaw Voice" - dolnośląska edycja magazynu "Warsaw Voice", tuWroclaw.com, Magazyn "Ziemia Kłodzka").

Chociaż na naszą październikową zagadkę wpłynęło kilka odpowiedzi, żadna z nich nie była pełna, jak mówi o tym 6 pkt. regulaminu konkursu. Na październikowej fotografii prezentowaliśmy pralkę gazowo – elektryczną. Aby udzielić prawidłowej – pełnej odpowiedzi wystarczy uważnie zwiedzić nasze muzeum! Zapraszamy!

W listopadzie kolejna edycja konkursu – zapraszamy do udziału!

2012 10 03 8276 Z1 konkurs pazdziernik

Informujemy, że w związku z dezynsekcją pomieszczeń w dniu 9 listopada 2012 r. (piątek) muzeum będzie czynne do godz. 12:00 (ostatnie wejście o godz. 11:30), a w dniach 10 i 11 listopada 2012 r. (sobota, niedziela) muzeum będzie nieczynne.

Informujemy, że Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego przyznano dofinansowanie w wysokości 11043,89 zł, w zakresie małych projektów, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pozyskane dofinansowanie pozwoli w znacznej części pokryć koszt ubiegłorocznej wystawy poplenerowej oraz wydanej w bieżącym roku przez Muzeum książki p.t. „Pejzaże z Dolnego Śląska. Plener i wystawa w Ziębicach, 2011.”

W dniu wczorajszym pani Karolina Dębicka, zwyciężczyni edycji wrześniowej konkursu muzealnego, odebrała z rąk dyrektora muzeum nagrodę. Pani Karolina wybrała z oferty wydawniczej muzeum książkę „Pejzaże z Dolnego Śląska. Plener i wystawa w Ziębicach, 2011”, otrzymała również materiały promocyjne muzeum. Gratulujemy!

Jak się nazywa i do czego służył przedmiot prezentowany na poniższej fotografii?

Odpowiedzi z podaniem imienia, nazwiska i adresu prosimy przesyłać e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 18 października 2012 r.

Zapraszamy do zabawy!

Regulamin konkursu

2012 10 03 8276 Z1 konkurs pazdziernik

W edycji konkursu Gmina XXI w., w którym udział mogą wziąć mieszkańcy.

Głosowanie trwa do 31 października 2012 roku. Dwie gminy, które zdobędą największą ilość głosów wygrają bezpłatny udział w konkursie Gmina XXI Wieku wraz z kampanią promocyjną m.in. w wydaniach online Gazety Wyborczej i TVN24.

http://dobos.regional.pl/?p=265

Miło nam poinformować, że zwyciężczynią pierwszej edycji – wrześniowej naszego konkursu muzealnego została pani Karolina Dębicka, która jako pierwsza udzieliła prawidłowej odpowiedzi.

Prezentowany na zdjęciu eksponat służył do gotowania jajek. Zapraszamy do zabawy w październiku – wkrótce nowa zagadka.

2012 09 14 81820 Z1 konkurs wrzesien

Zakończył się trwający od wiosny tego roku remont i modernizacja biblioteki Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. W muzealnej bibliotece przechowywane są nie tylko książki, starodruki i rękopisy ale także mapy, rysunki, grafiki i obrazy. Niektóre ze zgromadzonych tu muzealiów mają po kilkaset lat. Eksponaty były przechowywane w rozsypujących się regałach pamiętających jeszcze czasy przedwojenne, a pomieszczenia nie były odnawiane od dziesięcioleci. Muzeum starało się pozyskać finansowe środki zewnętrzne na modernizację biblioteki m.in. z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niestety to się nie udało. Tak więc własnymi środkami finansowymi oraz siłami swoich pracowników i stażysty wykonano większość z zaplanowanych prac remontowych: wymalowano pomieszczenia, wymieniono oświetlenie, zakupiono nowe regały na książki i specjalistyczne szafy do przechowywania rysunków, grafik i map. Niestety nie starczyło pieniędzy na wymianę pokrycia podłóg i nowe regały na obrazy. Remont biblioteki trwał bardzo długo ponieważ był operacją skomplikowaną logistycznie. Najpierw całe jej zbiory trzeba było spakować i przenieść do innego pomieszczenia, a później wszystko rozpakować i odpowiednio ułożyć w wyremontowanej już bibliotece. Dodatkowo z przyczyn od muzeum niezależnych w trakcie remontu zbiory musiały być ponownie przeniesione z pomieszczenia, w którym były czasowo składowane. Obecnie modernizacja biblioteki już się zakończyła, a całe jej zbiory zostały ułożone na regałach i mogą z nich korzystać wszyscy zainteresowani, a są to głównie studenci i naukowcy oraz pracownicy muzeum.

Zapraszamy do Ziębic na plener fotograficzny połączony z warsztatami. Szczegóły na plakacie poniżej.

Do czego służył prezentowany na fotografii poniżej przedmiot?

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dn. 28 września 2012 r.

2012 09 14 81820 Z1 konkurs wrzesien

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez nasze muzeum.

Od najbliższego piątku 14 września 2012 r., co miesiąc przez pół roku, będziemy na naszej stronie internetowej oraz na profilu muzeum na facebooku zamieszczać fotografię jednego z naszych eksponatów z pytaniem dotyczącym sfotografowanego eksponatu. Na odpowiedzi na zadane pytanie będziemy oczekiwali przez 14 dni od publikacji fotografii. Odpowiedzi wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i adresem można przesyłać jedynie na adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Co miesiąc każdy, kto pierwszy udzieli prawidłowej odpowiedzi na pytanie do opublikowanego zdjęcia otrzyma nagrodę w postaci jednej z książek oferowanych do sprzedaży w muzeum oraz bezpłatny wstęp dla 2 osób do muzeum. Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie, który znajduje się w załącziku poniżej.

Zapraszamy do konkursu – start już w najbliższy piątek!

Regulamin konkursu

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, tradycyjnie już zaprasza dzieci i młodzież szkolną na zajęcia muzealne. Proponujemy zajęcia o tematyce przygotowanej przez nasze muzeum lub innej, wcześniej uzgodnionej. Proponowane tematy zajęć muzealnych oraz tryb ich odbywania i umawiania znaleźć można na naszej stronie internetowej w zakładce zajęcia muzealne.

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym 7 września na portalu onet.pl odbywa się promocja pod hasłem Dolny Śląsk kraina pięknych miasteczek. Wśród promowanych miast znajdują się też Ziębice i wspomina się również nasze muzeum http://poznajpolske.onet.pl/gallery/dolny-slask-kraina-pieknych-miasteczek,597,image,20.html

Muzeum w Ziębicach formalnie powołano do życia z początkiem 1932 r. Jednak już kilka miesięcy wcześniej w mieście – prawdopodobnie w domu ówczesnego Bractwa Kurkowego – dzisiejsze Ziębickie Centrum Kultury, zorganizowano wystawę lokalnych pamiątek wypożyczonych od mieszkańców Ziębic i okolic. Wkrótce, w związku z dużą i szybko powiększającą się liczbą eksponatów – darów mieszkańców, wystawę przeniesiono do budynku ratusza miejskiego i postanowiono powołać w Ziębicach muzeum. Tak więc, trudno ustalić jedną konkretna datę powstania muzeum w naszym mieście, bo początki ziębickiej placówki muzealnej sięgają już 1931 r., choć formalnie muzeum powołano do życia dopiero w 1932 r. W związku z tym obchody osiemdziesięciolecia istnienia muzeum rozłożone były w czasie na rok 2011 i 2012. W ramach obchodów osiemdziesiątej rocznicy istnienia ziębickiego muzeum w latach 2011-2012 odbyły się następujące imprezy:

 • Ziębicki Plener Edukacyjno – Artystyczny – lipiec 2011;
 • Europejskie Dni Dziedzictwa – edycja ziębicka – wrzesień 2011;
 • Wystawa poplenerowa Pejzaże z Dolnego Śląska, od listopada 2011 do stycznia 2012;
 • Wydanie książki p.t. Pejzaże z Dolnego Śląska. Plener i wystawa w Ziębicach, 2011. - maj 2012;

Właśnie promocja nowej książki, która odbyła się w siedzibie muzeum w dn. 29 czerwca b.r., zakończyła oficjalnie obchody osiemdziesięciolecia ziębickiego muzeum. Uczestnikom wszystkich imprez organizowanych z okazji naszej rocznicy serdecznie dziękujemy, że zechcieli wziąć w nich udział. Cieszymy się, ze materialnym śladem obchodów tej rocznicy pozostanie wydana przez nas ostatnia książka, a przede wszystkim zapraszamy do odwiedzin w naszym muzeum. Relacje z imprez przeprowadzonych w ramach obchodów osiemdziesięciolecia naszego muzeum można znaleźć w zakładce archiwum.

2012 06 19 134243 Z2 80 lat Muzeum

W piątkowe popołudnie 29 czerwca, w siedzibie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbyła się promocja najnowszej książki wydanej przez muzeum „Pejzaże z Dolnego Śląska. Plener i wystawa w Ziębicach, 2011” W promocji udział wzięli mieszkańcy Ziębic, współautorzy książki: autorzy esejów, prac plastycznych i wierszy w tym delegacja pracowników naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z Prodziekanem Wydziału Malarstwa ASP prof. Januszem Matuszewskim, Honorowym Obywatelem Ziębic dr Adamem Organistym oraz dr Katarzyna Makieła i dr Mirosław Sikorski. W kameralnej atmosferze rozmawiano o nowo wydanej książce wspominając ubiegłoroczny plener i wystawę. Wszyscy zgromadzeni podkreślali, że wydana książka była bardzo dobrą okazją do zaprezentowania dorobku lokalnych twórców: malarzy i poetów na tle profesjonalistów: wykładowców i studentów ASP w Krakowie oraz uznanych poetów goszczących na ubiegłorocznym plenerze. Książka stanowi również udaną promocję walorów turystyczno, krajoznawczych i historycznych Ziemi Ziębickiej. Ziębiczanie, których wiersze opublikowano w książce czytali również podczas promocji swoją poezję. Szkoda tylko, że to sympatyczne wydarzenie spotkało się z małym zainteresowaniem mieszkańców Ziębic. Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki finansowemu wsparciu przyznanemu przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu w ramach operacji z zakresu małych projektów, w ramach działania 423 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013”. Wydanie książki stanowiło nie tylko ostateczne zakończenie projektu związanego z organizacją pleneru i wystawy poplenerowej ale również uwieńczenie trwających od ubiegłego roku obchodów osiemdziesięciolecia istnienia ziębickiego muzeum. Książkę można nabyć w ziębickim muzeum w cenie 18 zł/egz.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza w dniu 29 czerwca - piątek, o godz. 18;00 na promocję nowej książki pt. Pejzaże z Dolnego Śląska. Plener i wystawa w Ziębicach, 2011. W promocji wezmą udział: redaktor książki dr Adam Organisty - Honorowy Obywatel Ziębic, wykładowcy i studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współautorzy książki i uczestnicy pleneru.

2012 06 19 134243 Z2 80 lat Muzeum

2011 09 08 104425 Z1 clip image002

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 423 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013, nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach ukazała się książka „Pejzaże z Dolnego Śląska”. Nowa publikacja ziębickiego muzeum jest poświęcona plenerowi artystyczno – edukacyjnemu oraz wystawie poplenerowej, które odbyły się w 2011 r. i stanowi równocześnie ukoronowanie obchodów osiemdziesięciolecia istnienia Muzeum w Ziębicach. Nowa książka jest relacją z wszystkich działań jakie odbywały się na Ziemi Ziębickiej zarówno w ramach pleneru jak i wystawy poplenerowej. W książce obok esejów naukowców i studentów - uczestników pleneru, znajduje się bardzo wiele fotografii zarówno reprodukcji prac powstałych podczas pleneru jak i później zainspirowanych pobytem na Ziemi Ziębickiej, a także wiersze poetów uczestniczących w wieczorku poetyckim odbywającym się w ramach pleneru oraz liczne fotografie z działań plenerowych i poplenerowej wystawy. Znajdą tu swoje prace plastyczne i wiersze również ziębiczanie, w tym dzieci uczestniczące w warsztatach plastycznych. Książkę od 1 czerwca można w cenie 18 zł kupić w Muzeum S.G.D. w Ziębicach.

2011 09 08 104425 Z1 clip image002

Kilkaset osób odwiedziło w sobotnią noc ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów obchodzonej zawsze w weekend najbliższy Światowego Dnia Muzealnika, który przypada 18 maja, ziębickie muzeum z okazji święta muzeów i muzealników zaprosiło mieszkańców miasta i gości do nocnego bezpłatnego zwiedzania muzeum oraz wspólnej zabawy i poznawania historii. W ziębicką Noc Muzeów można było, bowiem nie tylko zwiedzić nocą ekspozycje muzealne, ale również obejrzeć trzy pokazy walk rycerskich i egzekucji oraz uczestniczyć w Igraszkach z katem, w ramach, których zrekonstruowano proces o czary oraz proces o napaść na mieszczan ziębickich. W urządzonej na dziedzińcu Muzeum ziębickiej tortorni można było obejrzeć i wypróbować repliki średniowiecznych narzędzi tortur, a co odważniejsi zwiedzający mogli ewentualnie wejść w spór z katem i inkwizytorem. Organizatorem ziębickiej imprezy było Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, a pokazy i procesy rekonstruowali: rycerze z Bractwa Rycerskiego Chorągwi Księstwa Ziębickiego oraz Katostwo Nyskie z katem Jurko z Nysy oraz inkwizytorem Waldemarem z Bolkowa. Wszystkim uczestnikom sobotniego święta muzeów i muzealników dziękujemy za liczny udział i mamy nadzieję spotkać się nie tylko za rok, ale na co dzień w ziębickim muzeum. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.383429815027691.77636.100000820264951&type=1&l=3b74b6ed6a

 

Jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych eksponatów ziębickiego muzeum powrócił po konserwacji do Ziębic. Śląska, osiemnastowieczna szafa barokowa, która przez ostatnie kilka miesięcy była poddawana zabiegom konserwatorskim w specjalistycznej pracowni, trafiła już na ekspozycję i zwiedzający mogą ją już oglądać. Oczyszczona, zabezpieczona przed owadami i wpływem warunków zewnętrznych oraz zakonserwowana szafa prezentuje się imponująco i z pewnością przez długie lata będzie cieszyć oczy zwiedzających ziębickie muzeum.

Zapraszamy w dniu 19 maja 2012 r., od godz. 19;00 - szczegółowy program na plakacie poniżej!

 

Zachęcamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Zainteresowanym służymy pomocą w przygotowaniach do konkursu. Szczegóły w regulaminie.

Informujemy, że w związku z dezynsekcją pomieszczeń w dniu 20 kwietnia 2012 r. Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego będzie czynne od godz. 10;00 do godz. 15;00 (ostatnie wejście o 14:30), a w dniach 21 i 22 kwietnia 2012 r. Muzeum będzie nieczynne. Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie

W dniu 21 marca 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu została podpisana Umowa przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Pomoc zostanie przyznana dla Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego na realizację zadania „Pejzaże z Dolnego Śląska”. Będzie to pomoc w formie częściowego refinansowania, do wysokości 11075,47 zł, kosztów wystawy poplenerowej, która odbywała się w ziębickim muzeum na przełomie 2011 i 2012 r. oraz publikacji, która w jeszcze w I półroczu bieżącego roku zostanie wydana przez muzeum.

2011 09 08 104425 Z1 clip image002

W ziębickim muzeum zakończyło się zagospodarowywanie pomieszczenia po przeniesionym do Urzędu Miejskiego biurze Urzędu Stanu Cywilnego oraz przenosiny ekspozycji stałych: Gabinet barokowy i Kolekcja szkła użytkowego, do nowych, wyremontowanych sal ekspozycyjnych. Dzięki remontom wykonanym przez pracowników interwencyjnych oraz pracowników muzeum zaaranżowano na nowo te ekspozycje w skrzydle wschodnim I piętra ratusza. W ten sposób wszystkie sale ekspozycji stałych rozmieszczono w amfiladzie, co ułatwi poruszanie się zwiedzających po Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Zapraszamy od 9 marca do odwiedzania zmodernizowanych i przeniesionych ekspozycji oraz zwiedzania całego muzeum.

Przez najbliższy rok tytuł ZIĘBICKIEGO OMNIBUSA SZÓSTOKLASISTY będzie należał do Jakuba Przystasia z Henrykowa. 29 lutego w sali Rady Miejskiej w ziębickim Ratuszu odbył się test z wiedzy o gminie Ziębice. W konkursie wiedzy ZIĘBICKI OMNIBUS SZÓSTOKLASISTY mogli brać udział wyłącznie uczniowie klas 6 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Ziębice wytypowani przez szkoły. Do konkursu zgłoszono 28 uczniów z trzech gminnych placówek tj.: Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ziębicach, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ziębicach i Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie. Organizatorzy za cel konkursu przyjęli rozwijanie wszechstronnych zainteresowań dotyczących miasta i gminy Ziębice wśród uczniów klas 6 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Ziębice. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali: Referat Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach, Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Test rozpoczął się punktualnie o godzinie 10.00. Uczestnicy mięli godzinę na udzielenie odpowiedzi na 19 pytań zamkniętych i jedno otwarte. Nie sprawiło im to większego problemu, gdyż już po 30 minutach większość oddawała swoje prace. W czasie, kiedy organizatorzy sprawdzali wyniki testów, młodzież wraz z opiekunami mogła zwiedzić sale muzealne. O ile z przyznaniem pierwszego i drugiego miejsca komisja nie miała problemu, tak walka o trzecie miejsce trwała do samego końca. Organizatorzy musieli przeprowadzić dogrywkę pomiędzy trzema zawodniczkami. Pierwszym Ziębickim Omnibusem Szóstoklasisty został Jakub Przystaś z Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie. Drugie miejsce zajęła Klaudia Cirka a trzecie Katarzyna Wróbel, obie ze szkoły Podstawowej Nr 2 w Ziębicach. Organizatorzy dziękują wszystkim opiekunom i uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Zwycięzcą gratulujemy, a obecnych piątoklasistów już dziś zapraszamy za rok do konkursu Ziębicki Omnibus Szóstoklasisty 2013.

W piątkowe popołudnie 10 lutego 2012 r. o godz. 1600 w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej "Aktywna Ziemia Ząbkowicka" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Qwsi". Podczas wystawy zostały zaprezentowane zdjęcia zgłoszone do konkursu fotograficznego, zorganizowanego przez LGD "Qwsi" w 2011 r. Zdjęcia musiały być związane ze sportem, turystyką aktywną i rekreacją na Ziemi Ząbkowickiej. Celem konkursu była promocja walorów turystycznych LGD „Qwsi", tj. 6 gmin Powiatu Ząbkowickiego: Bardo, Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śl., Ziębice, Złoty Stok.

Laureatami konkursu zostali:

 • I m. Monika Żołnierz "Pasjans w górach",
 • II m. Monika Żołnierz "Turyści nad urwiskiem",
 • III m. Kamila Troicka "Dog Trekking".

Pozostali uczestnicy konkursu: • Barbara Jankowiak • Dagmara Alchimowicz • Marta Malicka • Bartosz Piotrowski • Ryszard Süsser.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody. Dziękujemy uczestnikom konkursu oraz wszystkim przybyłym za udział w piątkowym otwarciu wystawy fotograficznej. Zdjęcia można oglądać w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

W dniu dzisiejszym Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego otrzymało dofinansowanie w wysokości 16222,37 zł w zakresie małych projektów w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013. Dofinansowanie zostało przyznane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, na wniosek Muzeum złożony w styczniu 2011 r., na organizację "Ziębickiego Pleneru Edukacyjno - Artystycznego", który odbywał się na Ziemi Ziębickiej w lipcu ubiegłego roku. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na częściowe pokrycie kosztów tego pleneru.

2011 09 08 104425 Z1 clip image002

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Qwsi" zaprasza na wystawę fotograficzną "Aktywna Ziemia Ząbkowicka". Podczas wystawy zostaną zaprezentowane zdjęcia zgłoszone do konkursu fotograficznego zorganizowanego przez LGD "Qwsi" w 2011 r. Otwarcie wystawy odbędzie się 10 lutego 2012 r. - o godz. 16.00 w Ziębicach, w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. ZAPRASZAMY!!!

W ziębickim muzeum trwają prace nad adaptacją pomieszczenia po biurze Urzędu Stanu Cywilnego na cele muzealne oraz remont sąsiadującej z byłym biurem USC sali ekspozycyjnej. Prace są prowadzone przez pracowników interwencyjnych oraz pracowników muzeum. W wyremontowanych pomieszczeniach znajdą się przeniesione ekspozycje stałe: Gabinet barokowy oraz Kolekcja szkła użytkowego. Wykonanie prac remontowych byłoby znacznie utrudnione gdyby nie pomoc Radnego Rady Miejskiej w Ziębicach pana Wacława Iskry, który użyczył niezbędnego dla przeprowadzenia remontu sprzętu, za co tą drogą składamy podziękowanie.

Informujemy, że w związku z trwającym zagospodarowaniem przez Muzeum S.G.D. pomieszczenia po biurze Urzędu Stanu Cywilnego i remontem części pomieszczeń ekspozycyjnych oraz przenoszeniem ekspozycji stałej "Kolekcja szkła użytkowego” ekspozycje stałe "Gabinet barokowy" oraz "Kolekcja szkła użytkowego" mogą być, w najbliższych tygodniach, okresowo niedostępne dla zwiedzających. Za utrudnienia wynikające z prac remontowych i przenosin ekspozycji przepraszamy i zapraszamy do odwiedzin w ziębickim muzeum. W okresie remontu i przenosin ekspozycji stałych obowiązują ulgowe ceny biletów wstępu dla wszystkich zwiedzających.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza dzieci i młodzież do udziału w międzynarodowym konkursie fotograficznym "MUZEALNE SPOTKANIA Z FOTOGRAFIĄ" organizowanym przez Muzeum w Koszalinie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej. Zachęcamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w tym konkursie, a ze swojej strony służymy pomocą i współpracą w przygotowaniu uczniów do konkursu. Regulamin w załączniku.

W dniach 4 i 5 lutego ziębickie Bractwo Rycerskie „Chorągiew Księstwa Ziębickiego” organizuje niezwykle atrakcyjne warsztaty. Uczestnicy przeniosą się bowiem w świat średniowiecznych skryptoriów, poznając tajniki pracy dawnych pisarzy – skrybów. Przez dwa dni praktycznych zajęć (około 12 godzin) nauczymy się pisania gęsim piórem oraz poznamy minuskułę karolińską – pismo powstałe w IX wieku w kancelarii Karola Wielkiego w Akwizgranie. Warsztaty prowadzić będzie pani Barbara Bodziony (http://www.barbara-bodziony.pl/) – absolwentka Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Manuskryptów w Angers we Francji (http://enluminure.free.fr/ ). Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc chętni mogą się zgłaszać. Dokładne informacje podajemy i zgłoszenia przyjmujemy pod telefonem 607115826 oraz na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Koszt uczestnictwa wynosi 100 złotych. Cała zebrana kwota przeznaczona jest na pokrycie kosztów organizacji warsztatów. WARSZTATY BEDĄ ODBYWAĆ SIĘ W SALI NR 12 NA I PIĘTRZE W SIEDZIBIE MUZEUM

Zapraszamy do oglądania w ziębickim muzeum wystawy poplenerowej "Pejzaże z Dolnego Śląska". To już ostatnia możliwość zobaczenia tej wystawy, która będzie prezentowana już tylko do 29 stycznia 2012 r. Przypominamy, że jest ona efektem pleneru, w którym w lipcu 2011 r. uczestniczyli na Ziemi Ziębickiej wykładowcy i studenci Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zdjęcia z wystawy można obejrzeć także w sieci pod adresem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.304811036222903.64909.100000820264951&type=1&l=41a02af609

Przypominamy, że w naszym muzeum trwa wystawa poplenerowa "Pejzaże z Dolnego Śląska" Początkowo planowaliśmy zamknięcie wystawy w dniu 16 grudnia. Miło nam poinformować, że wystawa zostaje przedłużona o kilka tygodni! Zapraszamy do odwiedzin w naszym muzeum i obejrzenia efektów pracy artystów: wykładowców i studentów krakowskiej ASP, którzy w lipcu gościli na plenerze w Ziębicach.

Muzeum S.G.D. w Ziębicach i Towarzystwo Przyjaciół Ziębic "Ducatus" dziękuje wszystkim, którzy odwiedzili i obejrzeli naszą wystawę "Oni budowali polskie Ziębice... Ocalić od zapomnienia. Dotychczas wystawę zwiedziło około 200 osób i wciąż przychodzą nowi zwiedzający. Dzięki zwiedzającym udało się zidentyfikować bardzo wiele osób, które znajdują się na archiwalnych zdjęciach. W związku z dużym zainteresowaniem postanowiliśmy, że wystawa nie będzie jeszcze likwidowana i miło nam poinformować, że można ja oglądać nadal w godzinach pracy biura Ducatusa, t.j. we wtorki i piątki od 1000 do 1200. Zapraszamy wszystkich do Galerii 5 przy Placu Strażackim w Ziębicach!

W ziębickim muzeum można obejrzeć drewniane formy piernikarskie z XVIII w. Teraz można też kupić repliki tych foremek w kilkunastu wzorach i to z akcentem ziębickim - wizerunkiem Bramy Paczkowskiej lub świątecznym - choinka. Zachęcamy przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem do zakupu drewnianych foremek piernikarskich i wypieku pierników! Będą one z pewnością wspaniałą ozdobą świątecznego stołu. Do foremek dodajemy też tradycyjny przepis na pierniki sprzed 100 lat! Poniżej prezentujemy wszystkie wzory foremek wraz z cenami.

W dniu 5 listopada 2011 r. - sobota, o godz. 12;00 odbędzie się wernisaż wystawy prac plastycznych, które powstały podczas Ziębickiego Pleneru Artystyczno - Edukacyjnego, jaki odbywał się na Ziemi Ziębickiej w dniach od 16 do 30 lipca 2011 r. Wystawa będzie prezentowana w salach ekspozycyjnych Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach do 16 grudnia 2011 r. w godzinach otwarcia Muzeum. Na wystawie będzie można obejrzeć prace, które podczas pleneru wykonali wykładowcy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i które postanowili przekazać dla ziębickiego Muzeum. Obok prac profesjonalnych artystów znajdą się również wybrane prace dzieci i młodzieży, która uczestniczyła w warsztatach plastycznych jakie odbywały się podczas ziębickiego pleneru. Zapaszmy do ziębickiego muzeum do oglądania efektów letniego pleneru oraz na wernisaż wystawy!

Zapraszamy na wspominkową wystawę fotograficzną do "Galerii 5" w Ziębicach na Placu Strażackim 5. Wystawa będzie czynna od 28 października do 30 listopada 2011 r. w dni powszednie. We wtorki i piątki od 10:00 do 12:00, a w środy i czwartki od 16:00 do 17:00. Istnieje również możliwość zwiedzania wystawy w innych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, nr tel. 509630372. ZAPRASZAMY!!!

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym p.t. Moje Miasto szczegóły na plakacie poniżej oraz stronie www.ziebice.pl

W dniu wczorajszym, po trwającej osiem miesięcy konserwacji i restauracji, powrócił z pracowni konserwatorskiej do ziębickiego muzeum wóz strażacki. Ten pochodzący z 1732 r. zabytek, to jeden z 2-3 najstarszych zachowanych wozów strażackich w Polsce. Od dziś można go oglądać w jego stałym miejscu ekspozycji na korytarzu ziębickiego muzeum. Dodatkowo obok wozu umieszczono gablotę z ekspozycją zabytkowych akcesoriów strażackich stanowiących niegdyś wyposażenie wozu straży ogniowej. W gablocie na korytarzu muzeum zobaczyć można skórzane wiaderka na wodę, kaski strażaków, syrenę - sygnałówkę, bosak oraz sztandar Straży Pożarnej ze Służejowa z 1925 r. Zapraszamy do odwiedzin w muzeum i podziwiania odnowionego wozu.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 9 września 2011 r. odszedł członek Rady Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus" Jurek Zbigniew Kopacz.

2011 09 10 133443 Z1 nekrolog

Tegoroczna Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywać się będzie pod hasłem: Kamienie Milowe. W ramach trwających obchodów 80 - lecia ziębickiego muzeum, zapraszamy w dniu 17 września 2011 r. - sobota, do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach o godz. 1000 na prelekcję poświęconą słupom Granicy św. Jana, którą wygłosi pan Henryk Sławiec. Następnie około godz. 1100 uczestnicy prelekcji będą mogli przejechać autokarem w rejon dwóch lub trzech (w zależności od pogody) słupów Granicy Św. Jana i zapoznać się z nimi w terenie (konieczność dojścia od autokarów do słupów ok.1,5 km). Ilość miejsc w autokarze jest ograniczona, a zapisy na miejsca przyjmowane są w biurze Muzeum S.G.D. pod nr. tel. 74 81 91 378 lub e-mailem pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wstęp wolny - zapraszamy!

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy informację o przyznaniu dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, programu Leader, w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, objętego PROW 2007-2013, Ziębickiego Pleneru Edukacyjno - Artystycznego. Plener odbywał się na obszarze Lokalnej Grupy Działania Qwsi (Ziębice i okolice) w drugiej połowie lipca tego roku, a wniosek o dofinansowanie tego działania do LGD Qwsi Muzeum S.G.D. złożyło już na początku bieżącego roku. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w kwocie 17299,24 zł znaczna część wydatków poniesionych na organizację i przeprowadzenie pleneru ulegnie zwrotowi. Umowa przyznania pomocy zostanie podpisana w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim w dniu 13 września.

2011 09 08 104425 Z1 clip image002

Ziębicki Plener Artystyczno – Edukacyjny dobiegł końca! Po niefortunnym wydarzeniu pierwszego dnia pobytu artystów w Ziębicach, dalszy przebieg pleneru zakłócała czasami jedynie aura. Był to pierwszy w Ziębicach od 100 lat plener malarski, wpisany w obchody 80-lecia istnienia ziębickiego muzeum. Artyści, wykładowcy i studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, byli widoczni zarówno w samym mieście jak i całej okolicy, wzbudzali zdziwienie, ale i zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy w ogromnej większości odnosili się do nich z życzliwością. Podczas pleneru była również okazja do uczestniczenia w otwartych wykładach, wieczorze poezji z udziałem cenionych polskich poetów oraz w warsztatach malarskich. Oferta pleneru była, więc różnorodna i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Końcowym akcentem pobytu artystów w Ziębicach była piątkowa wystawa poplenerowa, na której plastycy zaprezentowali imponujące efekty swojego pobytu na Ziemi Ziębickiej, a mieszkańcy mogli nie tylko podziwiać prace plastyczne, ale również je zakupić i porozmawiać z ich autorami. Na wystawie były też prezentowane prace dzieci, które brały udział w warsztatach prowadzonych w ramach pleneru. Niestety ze względu na deszczową aurę większość obrazów nie została dokończona. Po piątkowej wystawie muszą one wraz z autorami opuścić Ziębice, ale za kilka miesięcy, już ostatecznie ukończone powrócą do Ziębic na dłuższą wystawę. Mamy też nadzieję, że wraz z tą wystawą ukaże się publikacja, w której znajdą się nie tylko reprodukcje niektórych prac powstałych podczas pleneru, ale również dokumentacja innych wydarzeń plenerowych. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia pleneru oraz wszystkim uczestnikom plenerowych wydarzeń składamy tą droga serdeczne podziękowania. Fotorelacja z wystawy na stronie: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.226892490681425.50634.100000820264951&l=915180c672&type=1

W dniu 29 lipca od godz. 18;30 rozpocznie się wystawa prac powstałych podczas Ziębickiego Pleneru Artystyczno - Edukacyjnego. Podczas wystawy będzie możliwośc zakupu prac plastycznych. Serdecznie zapraszamy do Sali Rady Miejskiej Ratusza Miejskiego w Ziębicach.

W dniu 25 lipca (poniedziałek) zajęcia plenerowe w terenie będą odbywać się pod pomnikiem Orła Piastowskiego w Parku Miejskim od godz. 1100.

Warsztaty plastyczne odbędą się dwukrotnie w Henrykowie w środę 27 lipca - zbiórka w kościele klasztornym, o godz. 1000 oraz o godz. 1500 oraz dwukrotnie w Ziębicach w czwartek 28 lipca - zbiórka w Muzeum S.G.D., o godz. 1000 oraz o godz. 1500. Warsztaty poprowadzą studenci i wykładowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W związku z wyjazdem uczestników pleneru na tzw. objazd naukowy, w dniu 26 lipca (wtorek), zajęcia plenerowe nie będą się odbywały.

Wykłady dr Sławomira Skrzyniarza zapowiedziane na niedzielę 24 lipca zostają przełożone na poniedziałek. Za zmianę przepraszamy i zapraszamy w poniedziałek 25 lipca o godz. 1830.

Z powodu deszczowej pogody w dniu 22 lipca zajęcia plenerowe w terenie są odwołane. Zapraszamy w piątek i niedzielę o godz. 18;30 na wykłady w Muzeum, a w sobotę o godz. 20;00 na wieczór poetycki. Zachęcamy do zaprezentowania własnej twórczości! Informację o kolejnych zajęciach plenerowych w terenie podamy w poniedziałek 25 lipca.

Z powodu deszczowej pogody w dniu 21 lipca zajęcia plenerowe w terenie są odwołane. Zapraszamy o godz. 18;30 na odczyty w Muzeum.

Minęły pierwsze dni Ziębickiego Pleneru Artystyczno - Edukacyjnego, który choć rozpoczął się bardzo niefortunnie - od pobicia przez przedstawicieli ziębickiego półświatka wykładowców - opiekunów grupy studentów z ASP w Krakowie, to przebiega bez większych problemów. W pierwszych dniach pobytu w Ziębicach uczestnicy pleneru podczas objazdów terenowych zapoznali się z walorami krajobrazowymi i architektonicznymi Ziemi Ziębickiej, a od 20 lipca rozpoczęli prace plenerowe w terenie (niestety póki co przerywane przez niesprzyjającą, deszczową aurę). Rozpoczął się również cykl wykładów - prelekcji w ziębickim muzeum. Zapraszamy na dalsze wydarzenia związane z trwającym plenerem. Bieżące wiadomości na plakatach oraz na www.muzeumziebice.pl, a fotorelacja na: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.222687171101957.50060.100000820264951&l=e3f63efbcc&type=1

W środę 20 lipca uczestnicy pleneru spotykają się w okolicach klasztoru przy ul. Kolejowej 29 od godz. 16;00.

Od 20 do 29 lipca 2011 r., codziennie otwarte zajęcia plenerowe w terenie, w małych kilkuosobowych grupach w Ziębicach i okolicy.

Informacja o miejscu spotkań plenerowych na bieżąco w muzeum. Otwarte spotkania, prelekcje i zajęcia plastyczne w określonych miejscach:

20 lipca (środa) Sala Rady Miejskiej w Muzeum w Ziębicach, godz. 1830-1930 – dwa wykłady (jeden ok. 20-25 min), następnie dyskusja otwarta dr Adam Organisty, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie:

 • Malarstwo plenerowe XIX i XX wieku w Europie i na Śląsku
 • Pejzaż wewnętrzny w sztuce XIX i XX wieku.

21 lipca (czwartek) Sala Rady Miejskiej w Muzeum w Ziębicach, godz. 1830-1930 – dwa wykłady (jeden ok. 20-25 min), następnie dyskusja otwarta dr Mirosław Sikorski, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

 • Malarstwo Hiszpanii Złotego Wieku i moje „Apostolado” dr Adam Organisty, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
 • „Białe pola”. Barokowa sztuka i mistyka na Śląsku.

22 lipca (piątek) Sala Rady Miejskiej w Muzeum w Ziębicach, godz. 1830-1930 – dwa wykłady (jeden ok. 20-25 min), następnie dyskusja otwarta dr Adam Organisty, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

 • Pejzaż i pierwiastek duchowy w malarstwie abstrakcyjnym prof. Adam Brincken, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
 • Współczesna sztuka w Kościele – refleksje oparte na przykładach z własnych realizacji.

23 lipca (sobota) Sala Rady Miejskiej w Muzeum w Ziębicach, (jeśli ciepła pogoda – dziedziniec wewnętrzny Muzeum)

 • Godz. 20 – wieczór poetycki, czytają swoje wiersze m.in.: Michał Sobol i Adam Wiedemann. Zapraszamy wszystkich chętnych do czytania swojej poezji i dyskusji.

24 lipca (niedziela) Sala Rady Miejskiej w Muzeum w Ziębicach, godz. 1830-1930 – dwa wykłady (jeden ok. 20-25 min), następnie dyskusja otwarta dr Sławomir Skrzyniarz, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 • Afrodyta Anadyomene Apellesa i jej echa w malarstwie nowożytnym
 • Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z punktu widzenia badacza ikonografii.

25 lipca (poniedziałek) Sala Rady Miejskiej w Muzeum w Ziębicach, godz. 1830-1930 – dwa wykłady (jeden ok. 20-25 min), następnie dyskusja otwarta dr Sławomir Skrzyniarz, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 • Chrystus jako zwycięzca złych mocy w sztuce wczesnochrześcijańskiej
 • Śladami Thomasa Mertona po Rzymie.

Warsztaty i zabawy plastyczne dla dzieci, młodzieży i wszystkich chętnych.

27 lipca (środa) Nastrój i światło wnętrza – warsztaty i zabawy malarskie w Henrykowie - równolegle zajęcia z dwoma grupami w kościele klasztornym w Henrykowie (maksymalnie 10–15 osób; jedna grupa: dzieci w wieku szkolnym ok. 7–11 lat; druga grupa: młodzież gimnazjalna, szkoły średnie, osoby chętne) opieka: 5 studentów + 2 wykładowców część pierwsza: godz. 10–13 część druga: godz. 15–17:30. 28 lipca (czwartek)

Kolor i przestrzeń pejzażu – warsztaty i zabawy plastyczne w Ziębicach (siedziba Muzeum SGD), równolegle zajęcia z dwoma grupami (maksymalnie 10–15 osób; jedna grupa: dzieci w wieku szkolnym ok. 7–11 lat; druga grupa: młodzież gimnazjalna, szkoły średnie, osoby chętne) opieka: 5 studentów + 2 wykładowców część pierwsza: godz. 10–13 część druga: godz. 15–17:30.

Wystawa plenerow

Od 29 lipca (piątek) godz. 18:30 – wernisaż wystawy poplenerowej.

WSTĘP NA WSZYSTKIE ZAJĘCIA, WARSZTATY I PRELEKCJE OTWARTY I BEZPŁATNY. W PRZYPADKU ZBYT DUŻEJ LICZBY UCZESTNIKÓW, O UDZIALE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ PRZYBYCIA!!! DZIECI ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA PLENEROWE POD OPIEKĄ OSÓB DOROSŁYCH!!!

Zapraszamy na wystawę na dziedzińcu muzeum. Szczegóły na plakacie poniżej.

Jeżeli interesujesz się sztuką, malarstwem, rysowaniem, historią sztuki, masz od 3 do 103 lat oraz wolny czas w wakacje, to zapraszamy do udziału w zajęciach, prelekcjach i wykładach ZIĘBICKIEGO PLENERU ARTYSTYCZNO - EDUKACYJNEGO. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny, a możesz ciekawie spędzić wakacje! Nasze muzeum organizuje plener wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, będzie to niepowtarzalna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w oparciu o rady studentów, wykładowców i profesorów krakowskiej Akademii. Szczegóły na plakacie poniżej. Serdecznie zapraszamy w drugiej połowie lipca 2011 r.

Od godziny 19:00 w sobotni wieczór 14 maja, w siedzibie ziębickiego muzeum zaczęły zbierać się tłumy. Powodem tego zainteresowania była tegoroczna edycja - pierwsza w Ziębicach, Noc Muzeów. Na początku, odwiedzający ziębickie muzeum mogli zobaczyć pokaz rycerski zatytułowany Porwanie Burmistrza Ziębic, w którym brawurowo zagrali członkowie Bractwa Rycerskiego Księstwa Ziębickiego oraz Burmistrz Ziębic Antoni Herbowski. Następnie Pan Burmistrz w towarzystwie rycerza Grześko herbu Komnaty wystrzałem z hakownicy z muzealnego balkonu dał znak do rozpoczęcia zwiedzania ekspozycji muzealnych. W atmosferze sobotniego wieczoru i nocy przy nastrojowym świetle lamp naftowych i w towarzystwie rycerza Grześko herbu Komnaty zwiedzający obejrzeli wystawy ziębickiego muzeum. Ci, którzy na zwiedzanie chcieli wybrać się później mogli obejrzeć trzy filmy dotyczące przeszłości Ziębic: Ziębice i Okolice, Corpus Christi oraz Dwie Twarze Denke. Dodatkową atrakcją dla uczestników ziębickiej Nocy Muzeów było spotkanie z katem i jego katowskimi akcesoriami. Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna jest pod adresem: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.202149913155683.45025.100000820264951&l=4e9f42982b Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom ziębickiej Nocy Muzeów za liczny udział w tej, po raz pierwszy zorganizowanej w Ziębicach imprezie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów przypadającego 18 maja, w weekend poprzedzający to święto muzealników, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza w sobotę 14 maja 2011 r. od godz. 19:30 na Noc Muzeów w ziębickim muzeum. Szczegółowy program na plakacie w załączniku. ZAPRASZAMY - WSTĘP WOLNY!!!

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RYCERSKI NA GÓRZE GROMNIK (WZGÓRZA STRZELIŃSKIE) W DNIU 2 MAJA 2011 r. - SZCZEGÓŁY NA PLAKACIE PONIŻEJ!

Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie na antenie Radia Sudety. Konkurs dotyczy zbiorów ziębickiego Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Podczas audycji radiowej prowadzący zadają pytania związane z naszym muzeum, a ci słuchacze, którzy dodzwonią się do Radia Sudety i udzielą prawidłowej odpowiedzi na zadane przez prowadzącego pytanie otrzymują nagrodę. Zachęcamy do słuchania Radia Sudety i udziału w radiowym konkursie muzealnym. Radia można słuchać na falach eteru - 96,4 Fm w powiatach dzierżoniowskim, świdnickim, wałbrzyskim oraz częściowo kłodzkim i ząbkowickim oraz w internecie na stronie www.radiosudety.pl

Przypominamy, że w muzeum można zakupić książkę "Ziębice - miasto św. Jerzego. Dzieje i kultura dawnej stolicy książęcej." Książkę można kupić osobiście w biurze muzeum lub zamówić telefonicznie i internetowo po wpłaceniu należności za książkę - 40 zł oraz za przesyłkę (9 zł za przesłanie 1 egz.) na konto muzeum (szczegóły w zakładce kiosk).

W środę 16 lutego 2011 r. w Ratuszu Miejskim w Ziębicach - siedzibie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego odbyła się promocja książki p.t. "Ziębice miasto św. Jerzego. Dzieje i kultura dawnej stolicy książęcej" połączona z oficjalnym otwarciem po remoncie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Licznie przybyli goście mogli spotkać się z redaktorem książki panem dr Bogusławem Czechowiczem oraz zwiedzić ziębickie muzeum. Oczywiście istniała możliwość zakupu książki i uzyskania wpisu jej redaktora oraz możliwość dyskusji na temat książki i odnowionego muzeum. W pierwszej części spotkania krótki wykład na temat promowanej książki wygłosił dr Bogusław Czechowicz, w drugiej dyrektor ziębickiego muzeum przedstawił przebieg i zakres przeprowadzonych w siedzibie muzeum prac remontowych. Po krótkiej przerwie wszyscy obecni mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.

ZAPRASZAMY NA OFICJALNE OTWARCIE MUZEUM PO REMONCIE I PROMOCJĘ KSIĄŻKI "ZIĘBICE MIASTO ŚW. JERZEGO. DZIEJE I KULTURA DAWNEJ STOLICY KSIĄŻĘCEJ". SZCZEGÓŁY W ZAŁĄCZNIKU

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży "Moja przygoda w muzeum". Konkurs jest organizowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji. Zachęcamy do udziału w konkursie oraz służymy pomocą jego uczestnikom. Regulamin konkursu w załączniku.

W środę 2 lutego 2011 r. jeden z najstarszych w Polsce wozów strażackich - pochodzący z 1732 r., eksponowany w hallu ziębickiego muzeum trafił do konserwacji. Stan wozu był już bardzo zły i od lat trwały poszukiwania pracowni konserwatorskiej, która podjęłaby się jego konserwacji i restauracji oraz niemałych środków finansowych niezbędnych na ten cel. W dniu dzisiejszym pracownicy muzeum i pracowni, która zajmie się konserwacją i restauracją wozu zdemontowali i spakowali zabytkowy pojazd, który na kilka miesięcy opuścił Ziębice. Po powrocie, miejmy nadzieję, że przez długie lata, ten okazały i niecodzienny eksponat będzie cieszył oczy zwiedzających ziębickie muzeum.

Burmistrz Ziębic, Referat Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zapraszają w dniu 16 lutego 2011 r. (środa) na promocję książki "Ziębice miasto św. Jerzego. Dzieje i kultura dawnej stolicy książęcej" oraz oficjalne otwarcie po remoncie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Program: godz. 1700 promocja książki - wystąpienia Burmistrza Ziębic oraz redaktora książki dr Bogusława Czechowicza, godz. 1800 prezentacja zakresu wykonanego remontu oraz zwiedzanie odnowionego Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Zapraszamy - Ratusz Miejski w Ziębicach – Sala Rady Miejskiej I piętro – WSTĘP WOLNY!

Muzeum w Koszalinie zaprasza dzieci i młodzież szkolną do udziału w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego MUZEALNE SPOTKANIA Z FOTOGRAFIĄ. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej. W załączniku przekazujemy regulamin konkursu, zachęcamy do udziału i deklarujemy pomoc ewentualnym uczestnikom konkursu.

 

Od wielu miesięcy, bezkarnie, ktoś wybiera kamień z fragmentu zabytkowego muru obronnego u zbiegu ulic Wałowej i Bohaterów Getta w Ziębicach. Obecnie wyrwy w murze obronnym mają już powierzchnię kilku metrów kwadratowych i głębokość kilkudziesięciu cm. Działanie to skutkuje nie tylko zniszczeniem jednego z najstarszych zabytków Ziębic, może też być niebezpieczne dla ludzi przebywających w pobliżu muru. Widać, że część kamienia wybranego z muru zniknęła, ale część się osypuje i leży w jego sąsiedztwie. Odpadający od muru kamień może ranić przechodniów lub uszkodzić parkujące w pobliżu samochody, a dalsze wybieranie kamienia może zagrozić stabilności muru i spowodować jego zawalenie. Jarosław Żurawski

Informujemy, że pokonferencyjna publikacja "Ziębice - miasto św. Jerzego. Dzieje i kultura dawnej stolicy książęcej" jest do nabycia w muzeum w cenie 40,00 zł

Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji stałej w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. W pomieszczeniu po dawnej siedzibie Straży Miejskiej urządzono pracownię Josefa Langera. Ekspozycja ta sąsiaduje z salą, w której od lat prezentujemy zbiory związane z Langerem, zarówno prace tego artysty jak i jego zbiory antykwaryczne. W nowej sali zaaranżowano niewielką pracownię malarza. Zwiedzający mogą tu zobaczyć szkice i rysunki do obrazów i fresków jakie stworzył Joseph Langer i wczuć się w twórczą atmosferę pracowni malarskiej z przełomu XIX i XX w. Większość eksponowanych tu przedmiotów nie będących pracami artysty, jak np. książki, sztalugi, biurko, popiersia jest z nim bezpośrednio związana i pochodzą z jego domu oraz wrocławskiej pracowni. Zapraszamy do odwiedzin w muzeum.

Jako partner jaworskiej wystawy, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, zaprasza na finisaż wystawy BAROKOWY WARSZTAT MICHAELA LEOPOLDA WILLMANNA POD LUPĄ, który odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Jaworze w dniu 18 grudnia 2010 r. o godz. 1800.

Ziębickie muzeum wzbogaciło ostatnio swoje zbiory o ciekawy eksponat. Jest nim pochodzący z 1901 r. Modlitewnik św. Gertrudy. Unikalność tego eksponatu wynika z czasu, miejsca i języka wydania tego modlitewnika. Został on wydany, jak wyżej wspomniano w 1901 r., w języku polskim w Ziębicach. Mało tego, w modlitewniku jako miejsce wydania podana jest nazwa naszego miasta w jego polskiej, obecnie używanej pisowni - Ziębice. Jest to więc jedno z najstarszych wydawnictw, w których użyta została dzisiejsza nazwa miasta i to pisana przez "ę" a nie tak jak zdarzało się to jeszcze po II wojnie światowej przez "em". Stąd unikalność tego wydawnictwa. Modlitewnik wzbogaci zbiory biblioteki muzealnej i jak inne wydawnictwa z tej biblioteki będzie dostępny dla badaczy dziejów naszego miasta i regionu. Zachęcamy jednocześnie mieszkańców do poszukiwań ciekawostek związanych z historią naszego miasta, być może uda się odnaleźć jeszcze starsze wydawnictwa w języku polskim wydane w Ziębicach lub ktoś odkryje jeszcze wcześniejsze użycie w druku nazwy naszego miasta w jego obecnym brzmieniu i pisowni.

W dniu dzisiejszym w Muzeum Regionalnym w Jaworze otwarta zostanie wystawa Barokowy warsztat Michaela Leopolda Willmanna pod lupą. Partnerem dla jaworskiego muzeum w organizacji tej wystawy jest Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, a na wystawie będzie można obejrzeć m.in. jedyny sygnowany obraz córki Willmanna - Anny Elżbiety Willmann, pochodzący z ziębickiego muzeum. Zapraszamy!

W związku z otwarciem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego po remoncie w Radiu Sudety przez najbliższych kilka tygodni prowadzony będzie quiz z wiedzy o naszym muzeum. Nagrodami w quizie będą bezpłatne wejściówki do muzeum połączone z bezpłatnym posiłkiem w jednej z ziębickich restauracji. Radio Sudety jest lokalnym radiem, którego mogą słuchać na częstotliwości 96,4 fm mieszkańcy powiatów dzierżoniowskiego, świdnickiego oraz częściowo wałbrzyskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego. Natomiast wszyscy posiadacze komputera z dostępem do internetu mogą słuchać audycji tego radia na stronie internetowej www.radiosudety.pl . Mamy nadzieję, że trwająca kilka tygodni radiowa promocja naszego muzeum przypomni wszystkim o naszym istnieniu po 11 miesiącach remontu. Z pewnością przyczyni się ona również do promowania Ziębic jako miasta wartego odwiedzenia. Tu warto być!

Muzeum czynne od wtorku 28 września 2010 r.

Miło nam poinformować, że od 28 września 2010 r. (wtorek) Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach otwiera swoje ekspozycje po trwającym 11 miesięcy remoncie. Choć nie zakończyły się jeszcze wszystkie prace remontowe w siedzibie muzeum, to obecny stan robót umożliwia już zwiedzanie ekspozycji muzealnych. Większość sal ekspozycyjnych została zaaranżowana w nowy sposób, zwiedzających czeka sporo niespodzianek. Podczas zwiedzania będzie można np. maglować bieliznę czy mielić mąkę na żarnach. Zapraszamy wszystkich od wtorku 28 września! W dniach od 28 września do 3 października wstęp do muzeum wolny! Czas Pracy muzeum w zakładce: godziny otwarcia. ZAPRASZAMY!!!

W związku z remontem Ratusza - siedziby muzeum, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego jest NIECZYNNE DO ODWOŁANIA.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziębic "Ducatus" z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem organizuje wyprawę na tegoroczną rekonstrukcję bitwy.

PROGRAM WYPRAWY:

Wyjazd z Ziębic (Pl. Strażacki) w nocy 16 lipca (piątek) godz. 015

16 lipca 2010 r. - przyjazd do miejsca zakwaterowania około południa, (zakwaterowanie, posiłek we własnym zakresie), wyjazd na pole bitwy grunwaldzkiej, udział w imprezach historycznych, wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania, 1930 obiadokolacja, czas wolny.

17 lipca 2010 r. (sobota) - rano (śniadanie we własnym zakresie) i wyjazd około 1000 na rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem, powrót do miejsca zakwaterowania, 1930 obiadokolacja, czas wolny.

18 lipca 2010 r. (niedziela) - rano (śniadanie we własnym zakresie) i wyjazd około 900 do Torunia, zwiedzanie starego miasta w Toruniu, posiłek, wyjazd do Ziębic, powrót do Ziębic - Plac Strażacki 5, w późnych godzinach wieczornych - około 2200.

Lista zakwalifikowanych uczestników wyprawy oraz ich opiekunów dostępna na stronie www.ducatus.org.pl

Miło nam poinformować, iż z rekomendacji dyrektora Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus" dr Adam Organisty otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Ziębic nadany przez Radę Miejską w Ziębicach. Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w dniu 28 maja 2010 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Ziębicach otwierającej Dni Ziębic 2010. Adam Organisty jest młodym naukowcem, historykiem sztuki, pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od kilkunastu lat współpracuje z naszym muzeum, jest autorem wielu publikacji, wystąpień i artykułów omawiających zarówno zbiory ziębickiego muzeum, głównie prace Josepha Langera, jak i zabytki Ziębic i okolicy. Na wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą prezentował dorobek kulturalny i naukowy naszego miasta przyczyniając się do jego promocji w środowiskach akademickich całej Europy. Honorowemu Obywatelowi Ziębic dr Adamowi Organistemu składamy szczere gratulacje

W dniach 29 - 30 maja 2010 roku w Ziębicach odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa

ZIĘBICE MIASTO ŚW. JERZEGO. DZIEJE I KULTURA DAWNEJ STOLICY KSIĄŻECEJ.

WSTĘP NA KONFERENCJĘ OTWARTY I WOLNY

ZAPRASZAMY

Miejsce konferencji: Ratusz Miejski w Ziębicach, Rynek 44, sala nr 12 I piętro.

W dniu 12 maja 2010 r. Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach podpisało z Fundacją Rariora Artis umowę o partnerskiej współpracy w ramach projektu "ŚLĄSKIE KOLEKCJE SZTUKI". Umowa dotyczy wspólnej realizacji badań naukowych dotyczących dzieł sztuki będących niegdyś w prywatnych śląskich kolekcjach oraz publikacji efektów tych badań na portalu www.slaskiekolekcje.eu. Ziębickie muzeum jest w posiadaniu imponującej kolekcji dzieł sztuki należącej niegdyś do artysty malarza Josepha Langera i właśnie naukowego opracowania, a przede wszystkim promocji i szerokiego udostępnienia wyników badań naukowych nad tymi zbiorami dotyczy podpisana umowa. Partnerami fundacji Rariora Artis są już tak renomowane instytucje jak Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Stowarzyszenie Historyków Sztuki czy Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Wszyscy partnerzy tego rodzącego się dopiero przedsięwzięcia liczą, że wspólne działania pozwolą na szerokie upublicznienie wiedzy o najciekawszych zbiorach sztuki na Śląsku.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza na pokaz archiwalnych filmów o Ziębicach z lat 70-tych XX w. W programie m.in. filmy z:

 • Turnieju miast Ziebice - Strzelin;
 • Odsłonięcia pomnika Orła Piastowskiego;
 • Pochodu 1-Majowego;
 • Meczu Sparty Ziębice.

Zapraszamy w czwartek 6 MAJA 2010 r. o godz. 1800. Siedziba Muzeum, sala nr 12, I piętro.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza na promocję książki pt. "Ziemia Ząbkowicka - studia historyczne" pod red. Jerzego Organiściaka.

Promocja odbędzie się w siedzibie Muzeum S.G.D., w dniu 12 lutego - piątek - o godz. 1800. Publikacja zostanie omówiona przez jej redaktora i współautorów, przewidziano dyskusję, będzie również możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie. Zapraszamy.

W niedzielę 18 października w ziębickim muzeum gościła grupa ok. 60 przewodników PTTK z całego Dolnego Śląska. W tym dniu w Ziębicach odbywało się zakończenie sezonu przewodnickiego PTTK 2009 na Dolnym Śląsku. Przewodnicy mogli zapoznać się ze zbiorami naszego muzeum, zwiedzić miasto oraz wziąć udział w prelekcji poświęconej Granicy Św. Jana.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza do obejrzenia nowej ekspozycji stałej. Jest to już dziesiąta sala ekspozycyjna jaką mogą odwiedzać zwiedzający ziębickie muzeum. W nowej sali prezentujemy kolekcję szkła użytkowego od XVIII do poł. XX w. Wśród eksponatów możemy tu zobaczyć m.in. unikatowe osiemnastowieczne podwójne szkło zdobione złota folią , grawerowane i złocone kielichy oraz kufle do piwa z XVIII i XIX w. oraz inne formy bogatego wzornictwa szkła użytkowego np: patery, karafki, wazony, szklanki, a także witraże. Szkło z ziębickich zbiorów, ze względu na brak pomieszczeń w naszej siedzibie, przez ponad 30-lat wypożyczone było do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W 2009 r., po zakończeniu I etapu remontu Ratusza Miejskiego przeniesiono do innego budynku znajdujące się tu od lat biuro Kombatantów i Sybiraków, i właśnie w tym pomieszczeniu zorganizowano nową ekspozycję stałą.

W ramach XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza w dniach 8 i 9 października 2009 r. (czwartek, piątek)

o godz. 1000, 1100, 1200 na zajęcia - warsztaty:

- Niezwykłe historie sprzętów domowych, prowadzący mgr Jarosław Żurawski, I piętro sala nr 12;

- Joseph Langer śląski artysta malarz, konserwator i kolekcjoner, prowadzący dr Adam Organisty, parter sala nr 5;

oraz do zwiedzania ekspozycji muzealnych

(rozpoczęcie zwiedzania w dniach 8 i 9 października o pełnych godzinach od 900 do 1300 oraz w czwartek 8 października w godzinach od 1400 do 1800 wg. potrzeb zwiedzających, a w dniu 9 października w godzinach od 1400 do 1600 wg. potrzeb zwiedzających.

Ostatnie wejście do muzeum na 30 min przed zamknięciem!

ZAPRASZAMY, WSTĘP NA ZAJĘCIA I DO MUZEUM W DNIACH 8-9 PAŹDZIERNIKA BEZPŁATNY!!!

zapisy: 21-30.09.2009 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA! W DNIACH 8-9 PAŹDZIERNIKA WSTĘP DO MUZEUM ORAZ NA ZAJĘCIA TYLKO DLA OSÓB I GRUP WCZEŚNIEJ ZAPISANYCH!!!

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach podpisało umowę z jedną z renomowanych warszawskich agencji reklamowych. Przedmiotem umowy jest udostępnienie przez Muzeum zdjęć swoich eksponatów tejże agencji w celach reklamowych. W praktyce współpraca pomiędzy ziębickim muzeum, a agencją będzie polegała na udostępnianiu i stałej rozbudowie bazy zdjęć ziębickich eksponatów będących w posiadaniu agencji, która to będzie prowadziła aktywne działania na rzecz sprzedaży tychże fotografii swoim klientom. Fotografie te mogą być wykorzystywane w celach promocyjnych i reklamowych przez klientów agencji na wszelkich polach eksploatacji, a więc w każdych mediach tradycyjnych jak i elektronicznych. Oczywiście każdorazowo pochodzenie fotografii z ziębickiego muzeum będzie musiało być jasno zaznaczane, a dodatkowo Muzeum S.G.D. uzyska wynagrodzenie za każde wykorzystanie jakiejkolwiek fotografii. Spodziewamy się, że współpraca muzeum z agencją reklamową będzie przyczyniać się do jeszcze szerszej promocji i reklamy naszego muzeum oraz Ziębic.

6 czerwca 2009 r. w warszawskim Parku im. Rydza - Śmigłego (Ogrody Frascati przy ul. Rozbrat) odbywał się III Piknik Historyczny, a w ramach tego pikniku Festiwal Muzealny (Festiwal instytucji historyczno - kulturalnych). Impreza ta organizowana jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, w tegorocznej edycji Festiwalu Muzealnego zaprezentowało się 40 placówek z całej Polski, w tym jedyna z Dolnego Śląska - Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Na ziębickim stoisku promocyjnym Warszawiacy mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą muzeum oraz otrzymać materiały promocyjne naszego muzeum, Ziębic, a także uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące zbiorów muzeum i naszego miasta. Pokazywano też filmy dotyczące ekspozycji Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego . Stoisko ziebickiego muzeum cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających Piknik, w sumie udzielono informacji i rozdano materiały promocyjne ponad 300 gościom. Wśród odwiedzających nasze stoisko było wielu byłych mieszkańców Ziębic i Dolnego Śląska obecnie mieszkających w Warszawie, ale także osób zainteresowanych turystyką, zabytkami i atrakcjami krajoznawczymi. Festiwalowi Muzealnemu towarzyszyło sporo interesujących imprez o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, m.in. przestrzenna gra edukacyjna p.t. "79-89 droga do Senatu" oraz koncert Michała Urbaniaka. Stoisko promocyjne Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zostało przygotowane we współpracy z Referatem Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Ziębicach.

W korytarzu Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, na parterze Ratusza Miejskiego można obejrzeć repliki czterech słupów granicznych tzw. Granicy św. Jana. Granica ta została ustalona po licznych sporach pod koniec XIII w. pomiędzy ziemiami książąt, a biskupów wrocławskich. Do dziś zachowało się 6 słupów granicznych, a makiety czterech z nich - położonych najbliżej Ziębic można zobaczyć w muzeum. Autorami prezentowanych replik słupów granicznych są członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus".

Zgodnie z grudniową obietnicą dyrektora ziębickiego muzeum od 1 do 30 czerwca każdy krótkofalowiec będzie mógł bez opłaty oglądać zbiory Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Powyższe zaproszenie to podziękowania dla wszystkich krótkofalowców SP za udział z konkursie eterowym organizowanym przez SP6KYU i Muzeum z okazji 90 rocznicy śmierci Josepha Langera, kiedy stacja klubowa pracowała pod znakiem okolicznościowym HF90JL. Twoja karta QSL to bilet wolnego wstępu, kartę zostawiamy w muzeum.

Przypominamy o konkursach muzealnych:

 1. MUZEALNE SPOTKANIA Z FOTOGRAFIĄ- regulamin konkursu dostępny na stronie: www.mszf.px.pl oraz w siedzibie Muzeum S.G.D. w Ziębicach. Termin nadsyłania prac do organizatora mija 12 czerwca 2009 r.
 2. MOJA PRZYGODA W MUZEUM- regulamin konkursu dostępny na stronie: www.muzeum.torun.pl oraz w siedzibie Muzeum S.G.D. w Ziębicach. Termin złożenia prac w Muzeum S.G.D. w Ziębicach mija 5 czerwca 2009 r.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH!!!

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i Ziębickie Centrum Kultury zapraszają w dniu 4 kwietnia (sobota) do Muzeum w Ziębicach, Rynek 44, na "Wieczorynkę w muzeum"

Program spotkania:

1900 - "Historie kuchenne" spektakl dla dzieci

1930 - Gra muzealna dla dzieci w starej kuchni + warsztat plastyczny

2000 - Gra muzealna dla dorosłych

2030 - Wykład "O symbolicznym znaczeniu przedmiotów w sztuce" - Ola Mazurek

ZAPRASZAMY

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza dzieci i młodzież z miasta i gminy Ziębice do udziału w międzynarodowym konkursie plastycznym "MOJA PRZYGODA W MUZEUM". Wstępny etap eliminacji przeprowadzi nasze muzeum. Prace plastyczne, zgodne z regulaminem konkusu, prosimy dostarczyć do siedziby muzeum do dnia 5 czerwca 2009 r.
Regulamin dostępny w szkołach, siedzibie muzeum oraz na stronie www.muzeum.torun.pl

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Po niemal trzymiesięcznej przerwie spowodowanej I etapem remontu ratusza miejskiego w Ziębicach oraz porządkowaniem ekspozycji muzealnych po tym remoncie, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego wznawia normalną pracę i zaprasza od dnia 17 marca do odwiedzania swoich ekspozycji.

Pierwszych 50 osób, które zakupią od dnia 17 marca bilety wstępu (nie dotyczy wstępów bezpłatnych) otrzyma upominki od muzeum.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza na promocję książki pt. "SZLAK CYSTERSKI NA ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ" połączoną z prezentacją multimedialną. Autor Jerzy Organiściak.
Muzeum S.G.D. w Ziębicach Rynek - Ratusz 44, 18 lutego 2009 r. godz. 1800

UWAGA MUZEUM W LUTYM ORAZ DO 16 MARCA POZOSTAJE NADAL NIECZYNNE!!!

W związku z remontem ratusza - siedziby muzeum, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach w miesiącu GRUDNIU 2008 r. i w STYCZNIU, LUTYM oraz do 16 MARCA 2009 r. będzie NIECZYNNE.

Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

Mimo, że muzeum w grudniu pozostaje nieczynne, to w dniu 10 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz prezentacji multimedialnej pt. "Śladami Josepha Langera" przygotowanej z okazji 90-tej rocznicy śmierci artysty.

Wszyscy zwiedzający, którzy w miesiącach lipcu i sierpniu 2008 r. zakupią bilet wstępu ulgowy lub normalny (nie dotyczy rachunków oraz dowodów sprzedaży) do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, biorą udział w tegorocznej edycji loterii wakacyjnej. Wystarczy zsumować cyfry z numeru biletu i jeżeli suma cyfr wyniesie 21 zwrócić bilet w kasie muzeum. Każdy posiadacz biletu z sumą cyfr z numeru jego biletu wynoszącą 21 może wybrać sobie jedną z dwóch nagród:

 • Przewodnik po Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego lub
 • smycz do kluczy: www.ziebice.pl

W dniu 7 czerwca 2008 r. w warszawskich Ogrodach Frascati przy ul. Rozbrat odbył się II Piknik Historyczny, którego istotną częścią był Festiwal Muzealny podczas, którego zaprezentowało się 40 muzeów z całej Polski. Organizatorem Pikniku oraz Festiwalu było Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wśród muzeów biorących udział w festiwalu było również Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, które wystawiło swoje stoisko promocyjno - informacyjne obok największych placówek muzealnych w kraju, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Żup Solnych w Wieliczce, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskie w Katowicach. Ziębickie muzeum przedstawiło bogatą ofertę wydawnictw muzealnych: katalogi zbiorów, przewodnik po muzeum, folder turystyczny oraz widokówki, a także prezentację multimedialną - film opowiadający o naszych zbiorach przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach pod kierunkiem pana Grzegorza Noculaka. Oprócz własnych materiałów promocyjnych na stoisku ziębickiego muzeum prezentowano również wydawnictwa promujące nasze miasto przekazane przez Referat Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Ziębicach oraz materiały promocyjne ziębickich instytucji związanych z obsługą turystów (restauracje, noclegi). Jak cała warszawska impreza tak i stoisko naszego muzeum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem warszawiaków, nasze materiały rozchodziły się jak świeże bułeczki, a pracownica muzeum pani Anita Kubik udzielała odwiedzającym nasze stoisko wyczerpujących informacji zarówno na temat oferty naszego muzeum jak i atrakcji samego miasta i regionu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również odtwarzana przez cały dzień prezentacja multimedialna. Okazało się, że wśród osób odwiedzających II Piknik Historyczny byli też tacy, którzy już kiedyś nasze muzeum odwiedzili i chętnie rozmawiali o naszych zbiorach oraz zapoznawali się z aktualnymi wydawnictwami i materiałami promocyjnymi.

Mamy nadzieję, że warszawska impreza, obok innych prowadzonych działań promocyjnych, odbywająca się u progu tegorocznego sezonu turystycznego przyczyni się do zwiększenia liczby turystów odwiedzających nasze muzeum oraz miasto, pomimo trudności komunikacyjnych związanych ze słabym dostępem do Ziębic komunikacją publiczną, szczególnie autobusową i wysokich cen paliw. Mamy również nadzieję, że oprócz zwiedzenia ziębickiego muzeum, zabytków miasta i parku, przybywający tu turyści będą mogli liczyć na inne atrakcje, w tym na dobry nocleg w umiarkowanej cenie oraz wspaniałe wyżywienie na terenie naszego miasta.

Z powodu przebudowy pomieszczeń w dniach 12-13 kwietnia 2008 r. (sobota i niedziela) Muzeum miało być nieczynne dla zwiedzających. W związku z przesunięciem terminu remontu w w/w dniach Muzeum będzie czynne, a ZOSTANIE ZAMKNIĘTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH W DNIACH 19-20 KWIETNIA 2008 r.(SOBOTA NIEDZIELA).
Informujemy również, że w dniach od 15 kwietnia do 9 maja niedostępne będą dla zwiedzających ekspozycje broni i rzeźby - pozostałe ekspozycje dostępne bez zmian.

Zapraszamy do oglądania nowej ekspozycji stałej. Tym razem jest to sala ekspozycyjna poświęcona historii Ziębic. Tego typu ekspozycji bardzo brakowało w ziębickim muzeum i choć od lat stara się ono łączyć funkcję jedynego w Polsce muzeum specjalistycznego z zakresu sprzętu gospodarstwa domowego z funkcją muzeum regionalnego to nie istniała tu sala wystawowa poświęcona bogatej historii Ziębic. Wynikało to głównie z trudności lokalowych, gdyż muzeum jako jeden z wielu użytkowników ratusza miejskiego w Ziębicach ma zbyt mało pomieszczeń aby zaprezentować soje zbiory w należyty sposób. W ciągu ostatnich 2 lat ta kiepska sytuacja lokalowa muzeum poprawiła się jednak nieznacznie, gdyż w 2006 r. muzeum otrzymało część pomieszczeń w piwnicy ratusza (dawne zaplecze restauracji Ratuszowa) i urządzono tam ponad rok temu nową ekspozycję broni wojskowej i myśliwskiej zarówno palnej jak i białej, a także przeniesiono ze względu na lepsze warunki ekspozycyjne kolekcję sakralnej rzeźby drewnianej. I właśnie w niedużym pomieszczeniu na I piętrze ratusza, zwolnionym przez kolekcję rzeźby, przygotowano nową ekspozycję poświęconą dziejom Ziębic zatytułowaną SAMBICE-MUNSTERBERG-ZIĘBICE.
Zwiedzający będą mogli tu obejrzeć najcenniejsze eksponaty, materialne ślady zaświadczające o bogatej i burzliwej przeszłości miasta, m.in. dawne pieczęcie miejskie i cechowe, mapy, fotokopie najstarszych dokumentów dotyczących naszego miasta oraz inne przedmioty związane z jego przeszłością. Na podstawie plansz poglądowych, fotokopii starych dokumentów i grafik oraz oryginalnych eksponatów będzie można poznać lub wzbogacić swoją regionalna wiedzę historyczną. Muzeum traktuje nową ekspozycję zaledwie jako zaczątek budowy znacznie większej wystawy stałej poświęconej naszemu miastu i jego przeszłości, tak więc bardzo chętnie będziemy przyjmować sugestie zwiedzających co do dalszego rozwoju tej ekspozycji. Wszystkie je postaramy się w miarę naszych możliwości lokalowych i finansowych brać pod uwagę przy planowaniu rozwoju tego działu w naszym muzeum. Zapraszamy również ziębiczan i kolekcjonerów będących w posiadaniu przedmiotów mogących uatrakcyjnić tą wystawę do zgłaszania się w muzeum, chętnie, choćby czasowo pokażemy Państwa eksponaty naszym zwiedzającym.

Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji "Parostki kozłów selekcyjnych" przygotowanej przez muzeum we współpracy z okolicznymi kołami łowieckimi: Bażant, Jeleń, Kuropatwa, Leśnik, Ponowa, Ryś, Sokół, Tur, Wrzos, Żuraw. Ekspozycja ta prezentowana jest na I piętrze w korytarzu ratusza w godzinach pracy muzeum i jest już trzecią z kolei wystawą o podobnej tematyce przygotowaną w ziębickim muzeum

Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji "Muzealnej Loterii Wakacyjnej". W loterii biorą udział wszyscy zwiedzający, którzy zakupią w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia 2007 r. normalny lub ulgowy bilet wstępu do muzeum. Następnie należy sprawdzić numer biletu i zsumować jego cyfry, jeżeli suma cyfr numeru biletu wynosi 21 to można odebrać nagrodę w biurze muzeum. Nagrodami są do wyboru jeden z następujących przedmiotów: - kubek z logo Ziebic i Henrykowa; - torba płócienna z bramą paczkowską; - plakieta z bramą paczkowską. Szczegółowy regulamin loterii dostępny w biurze muzeum. ZAPRASZAMY

Informujemy, że w związku z brakiem zainteresowania - zbyt małą liczba zgłoszonych uczestników do konkursu historycznego "DZIEJE ZIEMI ZIĘBICKIEJ", konkurs zostaje odwołany we wszystkich kategoriach poza grupą przedszkolną. W grupie przedszkolnej konkurs zostanie przeprowadzony zgodnie z regulaminem. Dziękujemy tym wszystkim nielicznym osobom, które zgłosiły się do konkursu, przepraszając równocześnie za jego odwołanie, ale przy tak małej liczbie zgłoszeń przeprowadzenie konkursu w kilku kategoriach wiekowych nie było możliwe. Organizatorzy i współorganizatorzy konkursu mogą jedynie wyrazić ubolewanie, że nie znalazł on uznania wśród dzieci, młodzieży oraz pozostałych mieszkańców miasta i gminy Ziębice. Postaramy się, choć w szczątkowej formie zorganizować konkurs-quiz o podobnej tematyce w najbliższym czasie.

Nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej ukazała się w lutym b.r. książka pt. "Joseph Langer (1865-1918) w 140-lecie urodzin artysty" będąca plonem konferencji naukowej o tym samym tytule, która odbyła się w naszym muzeum w listopadzie 2005 r. Publikacja wraz z bogatym materiałem ilustracyjnym zawiera wszystkie wystąpienia jakie przedstawiono w czasie ziębickiej sesji naukowej. Zapraszamy do zakupu książki w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji czasowej przygotowanej we współpracy z kołami łowieckimi Polskiego Związku Łowieckiego z okolic Ziębic. Prezentujemy nowe parostki kozłów selekcyjnych z oceny 2006 r. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających na I piętrze korytarza muzeum w godzinach jego pracy.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza do zwiedzania nowych ekspozycji, które zostały zorganizowane w części pomieszczeń piwnic ratusza, które muzeum otrzymało wiosną tego roku po ich wydzieleniu z byłej restauracji "Ratuszowa". Pomieszczenia piwniczne przeszły przez kilka minionych miesięcy remont oraz adaptację na cele muzealne i urządzono w nich dwie nowe sale ekspozycyjne - nową kolekcję broni białej i palnej oraz przeniesiono z I piętra zbiory rzeźby. Wśród eksponatów prezentowanych na ekspozycji broni znajdziemy między innymi siedemnastowieczny miecz katowski, liczne szable, pałasze, halabardy, a także pistolety skałkowe oraz karabiny skałkowe i kapiszonowe. Kolekcja rzeźby to przede wszystkim barokowe śląskie rzeźby sakralne ale i piękna piętnastowieczna figura św. Jadwigi Śląskiej. W sali na I piętrze zwolnionej przez kolekcję rzeźby zamierzamy w przyszłym roku zorganizować stałą ekspozycję poświęconą historii Ziębic. Ekspozycji takiej brakuje w naszym muzeum, a bogate dzieje miasta i jego mieszkańców niewątpliwie są godne stworzenia takiej wystawy w ziębickim muzeum.