nekrolog RB

W związku z zagrożeniem epidemicznym prosimy, w miarę możliwości, o załatwianie spraw administracyjnych pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na: epuap.gov.pl/msgdz .

Muzeum pozostaje otwarte dla zwiedzających od wtroku do niedzieli, na zasadach podanych do wiadomości na: godziny otwarcia muzeum

Zapraszamy!

covid

Zapraszamy w niedzielę 4 października 2020 r. do Twierdzy w Srebrnej Górze na imprezę Twierdza Legend! Będziemy tam z naszą Muzealną Skrzynią Tajemnic.

120301475 3659705574063737 3820103174149870706 oTwierdza Legend Harmonogram m

Informujemy, że w związku z dezynsekcją pomieszczeń, w dniach 31 października (sobota) i 1 listopada (niedziela) 2020 r., muzeum będzie nieczynne. Zapraszamy w innym terminie.

 

W dniu 23 września 2020 r. rozliczono zadanie "Modernizacja systemu alarmu przeciwpożarowego w ratuszu miejskim w Ziębicach - siedzibie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego". Dzięki pozyskaniu środków finansowych przez ziębickie muzeum od Gminy Ziębice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków oraz Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego, możliwe było przeprowadzenie kompleksowych prac modernizacyjnych systemu przeciwpożarowego. Prace prowadzone były w miesiącu sierpniu, a we wrześniu dokonano odbioru konserwatorskiego oraz rozliczono zadanie dzięki któremu ziębickie muzeum zyskało nowoczesny system wykrywania i powiadamiania o pożarze. Wymienione zostały wszystkie najważniejsze elementy składowe systemu, takie jak: centrala alarmowa, czujki pożarowe, przyciski pożarowe oraz syreny alarmowe.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w ZIebicach i Tamara Włodarczyk - autorka publikacji o dziejach Żydów na Dolnym Śląsku - zaprasza na wykład on-line, który odbędzie się na platformie Zoom. Temat: Dzieje Żydów w Ziębicach. Data: 27 sierpnia 2020 (czwartek), godz. 15.00 

Link:https://us04web.zoom.us/j/78261727857?pwd=SmJTR2RodXN1MmxPUTM1TGpKQXpMZz09

ID spotkania: 782 6172 7857. Hasło: 6PjHsm 

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – "Kultura w sieci". Partnerami projektu są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Fundacja ROJT.

zaproszenie Ziebice

W ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego trwają prace modernizacyjne przy systemie alarmu przeciwpożarowego. Działający dotychczas w muzeum system wykrywania, alarmowania i powiadamiania o pożarze pochodził z 1997 r. i był już przestarzały oraz awaryjny. W ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego trwają prace modernizacyjne przy systemie alarmu przeciwpożarowego. Działający dotychczas w muzeum system wykrywania, alarmowania i powiadamiania o pożarze pochodził z 1997 r. i był już przestarzały oraz awaryjny. Dzięki pozyskaniu przez muzeum środków finansowych od Gminy Ziębice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków oraz Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego możliwe było przystąpienie w bieżącym roku do realizacji tego ważnego dla ochrony naszych zbiorów muzealnych zadania. Prace potrwają kilka dni, w związku z czym do dnia 23 sierpnia muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Miejmy nadzieję, że nowoczesny system alarmu przeciwpożarowego w ziębickim muzeum nigdy nie będzie musiał alarmować o zaistniałym pożarze, ale dzięki niemu, cenne ziębickie zbiory oraz sam zabytkowy budynek ratusza miejskiego będą chronione przez nowoczesny i niezawodny system wykrywania, alarmowania i powiadamiania o pożarze.

OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2020 r. MUZEUM CZYNNE

DLA ZWIEDZAJĄCYCH OD WTORKU DO NIEDZIELI, Z WYJĄTKIEM ŚWIĄT, W GODZINACH:

- od wtorku do piątku od godz. 10;00 do godz. 16;00, ostatnie wejście o godz. 15;30

- w soboty i niedziele w miesiącach VI, VII, VIII, IX wejście do muzeum tylko o pełnych godzinach: 11;00, 12;00, 13;00, 14;00, 15;00.

- w soboty i niedziele w miesiącach I,  II, III, IV, V, X, XI, XII wejście do muzeum tylko o pełnych godzinach: 12;00, 13;00, 14;00, 15;00.

wstęp bezpłatny w środy

MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI ORAZ W ŚWIĘTA:

1 i 6 stycznia, Wielki Piątek czynne od 10;00 do 13;00 (ostatnie wejście o 12;30), Wielką Sobotę, I i II dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja oraz 2 maja jeżeli wypada w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, (jeżeli 2 maja wypada od wtorku do piatku czynne jak w weekend  – ostatnie wejście o 15;00), Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia oraz 24 i 31 grudnia jeżeli wypadają w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, (jeżeli 24 i 31 grudnia wypadają od wtorku do piatku czynne od 10;00 do 13;00 - ostatnie wejście o 12;00).

ZASADY ZWIEDZANIA ZWIĄZANE ZE ZWIĘKSZONYM REŻIMEM SANITARNYM:

  1. W ZWIĄZKU Z KONIECZNOŚCIĄ ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMIOLOGICZNEGO ZWIEDZAJĄCYM ORAZ PRACOWNIKOM, MAKSYMALNA ILOŚĆ JEDNORAZOWO ZWIEDZAJĄCYCH EKSPOZYCJE NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ 5 OSÓB ZWIEDZAJĄCYCH.
  2. ZWIEDZAJĄCY OCZEKUJĄ PRZED WEJŚCIEM DO MUZEUM I SYGNALIZUJĄ SWOJE PRZYBYCIE DZWONKIEM PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH.
  3. ZWIEDZANIE ROZPOCZYNA SIĘ W GRUPACH MAX 5 OSOBOWYCH PO DOKONANIU POMIARU TEMPERATURY CIAŁA I ODKAŻENIU RĄK PRZEZ ZWIEDZAJĄCYCH. OSOBY, U KTÓRYCH TEMPERATURA CIAŁA BĘDZIE WYŻSZA NIŻ 37º C NIE BĘDĄ WPUSZCZANE DO MUZEUM.
  4. MUZEUM DO ODWOŁANIA NIE PRZYJMUJE GRUP POWYŻEJ 5 OSÓB ORAZ NIE PROWADZI ZAJĘĆ I LEKCJI MUZEALNYCH ORAZ NIE ORGANIZUJE ŻADNYCH IMPREZ I SPOTKAŃ.

W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ I MOGĄCYMI WYSTĘPOWAĆ CZASOWYMI ZAMKNIĘCIAMI MUZEUM, PRZED PLANOWANĄ WIZYTĄ W MUZEUM PROSIMY O TELEFONICZNE - NR 74 81 91 378 LUB NA STRONIE www.muzeumziebice.pl/aktualności , SPRAWDZANIE BIEŻĄCYCH INFORMACJI O CZASIE PRACY MUZEUM.

W dniach od 17 do 23 sierpnia 2020 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi przy modernizacji systemu alarmu przeciwpożarowego.

Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

W innych terminach muzeum czynne zgodnie z informacją o godzinach otwarcia.

nieczynne

W związku z posiedzeniem w siedzibie muzeum komisji i Rady Miejskiej, ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego, informujemy, że w dniu 17 lipca 2020 r. - piątek, muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.    Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

W związku z pojawiającymi się pytaniami, kiedy otworzymy dla zwiedzających nasze muzeum w weekendy, uprzejmie informujemy, że nie jesteśmy w stanie obecnie podać takiej informacji. 

W trosce o zdrowie naszych zwiedzających i pracowników od dnia 12 maja otworzyliśmy nasze muzeum dla publiczności, po uzgodnieniu z władzami sanitarnymi i organizatorem, z zachowaniem szczególnego reżimu sanitarnego. Specyficzne warunki lokalowe naszego muzeum (ciasne przejścia i małe pomieszczenia ekspozycyjne) oraz niewielka załoga, wymuszają na nas zamknięcie muzeum w weekendy, aby było możliwe zachowanie takich zasad ostrożności, które zagwarantują wszystkim zwiedzającym, pracownikom muzeum, ale też uczestnikom ślubów cywilnych czy innych organizowanych w naszej siedzibie przedsięwzięć bezpieczeństwo sanitarne. Oprócz ograniczenia liczby do 4 osób wpuszczanych do obiektu jednocześnie, noszenia maseczek, kontroli temperatury ciała czy dezynfekcji rąk i każdorazowego odkażania wszystkich powierzchni dotykowych po wyjściu zwiedzających z muzeum, musimy przestrzegać też bezpiecznej odległości między ludźmi znajdującymi się w naszej siedzibie, wynoszącej około 2 m. To wszystko zaowocowało podjęciem trudnej dla nas decyzji o zamknięciu muzeum w weekendy, bo nie jesteśmy w stanie, dysponując małą ilością pracowników – zaledwie 4,6 etatu, i nie posiadając środków finansowych na zatrudnienie dodatkowych pracowników, zapewnić odpowiednich warunków sanitarnych związanych z epidemią Covid-19 zarówno w dni powszednie jak i w weekendy. Po prostu przy tak małej liczbie pracowników i wielu dodatkowych obowiązkach związanych z zaostrzonym reżimem sanitarnym, działając zgodnie z obowiązującym prawem pracy, nie możemy udostępniać muzeum także w weekendy. Ponadto w weekendy najczęściej odbywają się w naszej siedzibie śluby cywilne i na ich czas i tak musielibyśmy zamykać muzeum dla zwiedzających. 

Póki co zapraszamy do nas w dni powszednie, wydłużyliśmy w środy i czwartki czas naszej pracy do godz. 17; 00 (ostatnie wejście o godz. 16;30), w środy udostępniamy muzeum do zwiedzania za darmo. Ponadto zalecamy przed wizytą w muzeum zasięgnięcie informacji o jego aktualnym czasie pracy, ponieważ sytuacja epidemiologiczna lub inne wydarzenia, np. planowany w najbliższym czasie remont systemu alarmu przeciwpożarowego, czy śluby cywilne lub ewentualne posiedzenia Rady Miejskiej odbywające się w siedzibie muzeum mogą zmusić nas do czasowego zamknięcia muzeum dla zwiedzających.

Jeżeli tylko stan epidemii zostanie zniesiony i przestaną obowiązywać wyżej opisane ograniczenia i zalecenia władz sanitarnych, muzeum powróci do normalnego trybu pracy także w weekendy.

Ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego pozyskało podwójne dofinansowanie do zadania „Modernizacja systemu alarmu przeciwpożarowego w siedzibie muzeum – Ratuszu miejskim w Ziębicach. Zarówno samo muzeum, jak i jego wpisana do rejestru zabytków siedziba, są objęte obowiązkowym systemem wykrywania i powiadamiania o pożarze i ujęte w ogólnopolskiej bazie takich obiektów stworzonej przez Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie działający w muzeum system wykrywania pożaru pochodzi z 1997 r. i dożywa już swojej technicznej śmierci. Dzięki dofinansowaniu z programu „Ochrona Zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego prace modernizacyjne będą prowadzone po załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności już w sierpniu lub wrześniu bieżącego roku. Ogółem wartość zadania wynosi niepełna 56000 zł, z czego pozyskano dofinansowanie w wysokości 30000 zł, czyli ok. 54% (10000 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a 20000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego i związane z tym ograniczenia nie jesteśmy w stanie w tym roku zaprosić Was na Międzynarodowy Dzień Muzealnika obchodzony corocznie w dniu 18 maja, czyli Europejską Noc Muzeów odbywającą się zazwyczaj w weekend najbliższy Dnia Muzealnika.Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego i związane z tym ograniczenia nie jesteśmy w stanie w tym roku zaprosić Was na Międzynarodowy Dzień Muzealnika obchodzony corocznie w dniu 18 maja, czyli Europejską Noc Muzeów odbywającą się zazwyczaj w weekend najbliższy Dnia Muzealnika.14 maja 2011 r. zaprosiliśmy Was na Ziębicką Noc Muzeów po raz pierwszy. Od tej pory zapraszaliśmy Was w nasze święto corocznie. Oj, działo się w naszym muzeum! Porywaliśmy Burmistrza Ziębic, torturowaliśmy i spaliliśmy czarownice, oglądaliśmy potyczki rycerzy, honorowaliśmy sybiraków i kresowiaków, piekliśmy pierniki, podziwialiśmy piękne kompozycje kwiatowe, słuchaliśmy rocka, oglądaliśmy filmy, tańczyliśmy przy żydowskiej muzyce i poznawaliśmy żydowską kulturę i obyczaje... Przede wszystkim jednak chwaliliśmy się naszymi zbiorami. Mamy nadzieję, że po unormowaniu się sytuacji epidemiologicznej będziemy spotykali się na Nocach Muzeów w ziębickim muzeum jeszcze wielokrotnie. Do zobaczenia!

CCI 000786

Informujemy, że od dnia 12 maja 2020 r. do odwołania Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach będzie czynne dla zwiedzających tylko w dni powszednie od wtorku do piątku w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Po uzgodnieniach z organizatorem i władzami sanitarnymi praca muzeum będzie przebiegała w trybie szczególnym, t.j.:

- wejścia do siedziby muzeum będą limitowane, a chęć zgłoszenia zwiedzania trzeba będzie zasygnalizować dzwonkiem umieszczonym przed drzwiami wejściowymi do budynku;

- maksymalnie muzeum będą mogły zwiedzać jednocześnie 4 osoby – pozostałe osoby będą oczekiwały na wejście przed budynkiem;

- zwiedzający wpuszczani do budynku będą mieli mierzoną temperaturę ciała, zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych oraz dezynfekcji rąk;

- zwiedzający będą musieli podczas zwiedzania zachować bezpieczny dystans od innych osób wynoszący co najmniej 2 m;

- podczas zwiedzania zabronione będzie dotykanie przez zwiedzających rękami jakichkolwiek przedmiotów i powierzchni;

- muzeum nie będzie organizowało zajęć, lekcji muzealnych i innych imprez oraz spotkań;

- muzeum będzie mogło być doraźnie, bez wcześniejszego uprzedzenia, czasowo zamknięte dla zwiedzających lub jego praca będzie mogła zostać ograniczona;

- ze względu na konieczność zachowania zaostrzonego reżimu sanitarnego wewnątrz budynku, związanego z zaangażowaniem większej liczby pracowników w bezpieczną obsługę zwiedzających, muzeum nie będzie czynne w soboty, niedziele i święta.

MUZEUM BĘDZIE CZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH:

we wtorki i piątki w godz. od 10;00 do 16;00 – ostatnie wejście o godz. 15;30

w środy i czwartki w godz. od 10;00 do 17;00 – ostatnie wejście o godz. 16;30

w środy wstęp bezpłatny.

Szanowni Państwo!
W związku z pojawiającą się możliwością wznowienia przyjmowania zwiedzających przez muzea, informujemy, że trwają przygotowania do otwarcia dla publiczności naszego muzeum. Obecnie konsultujemy zasady naszej działalności w zaostrzonym reżimie sanitarnym z organizatorem i władzami sanitarnymi. O kolejnych krokach będziemy Państwa na bieżąco informowali. Pozdrawiamy z nadzieją na rychłe spotkanie w progach naszego muzeum.

W związku ze stanem epidemii Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach jest od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania nieczynne dla zwiedzających. Tym samym od 12 marca 2020 r. do odwołania, do muzeum nie będą wpuszczani zwiedzający, a wszelkie zaplanowane imprezy, zajęcia, warsztaty i lekcje muzealne zostają odwołane. 

Zalecamy załatwianie wszelkich spraw pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą ePUAP: /msgdz/ESP. Można również pozostawiać wiadomości w skrzynce pocztowej przed wejściem do muzeum lub kontaktować się telefonicznie pod nr 74 81 91 378.

nieczynne

Z pracowni konserwatorskiej Pana Piotra Pelca powróciły do ziębickiego muzeum trzy obrazy autorstwa Josepha Langera. Są to: autoportret artysty oraz dwa portrety jego żony Marty. Obrazy wróciły już na ekspozycję stałą w sali poświęconej Josephowi Langerowi w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Zapraszamy do muzeum!

Langer

zyczenia

Czas pracy muzeum w okresie świąteczno - noworocznym:

24 grudnia 2019 r. (wtorek) - czynne od godz. 10;00 do godz. 13;00 (ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 12;30);

25 i 26 grudnia 2019 r. (środa, czwartek) - nieczynne;

27 grudnia 2019 r.(piątek) - czynne od godz. 10;00 do godz. 16;00; (ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 15;30);

28 i 29 grudnia 2019 r. (sobota, niedziela) - wejścia na ekspozycję tylko o pełnych godzinach: 12;00, 13;00, 14;00, 15;00;

30 grudnia 2019 r. (poniedziałek) - nieczynne;

31 grudnia 2019 r. (wtorek) - czynne od godz. 10;00 do godz. 13;00 (ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 12;30);

1 stycznia 2020 r. (środa) nieczynne;

2 i 3 stycznia 2020 r. (czwartek, piątek) - czynne od godz. 10;00 do godz. 16;00; (ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 15;30);

4 i 5 stycznia 2020 r. (sobota, niedziela) - wejścia na ekspozycję tylko o pełnych godzinach: 12;00, 13;00, 14;00, 15;00;

6 stycznia 2020 r. (poniedziałek) - nieczynne.

Ziębickie muzeum wzbogaciło swoje zbiory o niezwykłe eksponaty. W dniu wczorajszym Fundacja Lawendowa Alternatywa z Baldwinowic przekazała nam repliki damskich dolnośląskich strojów ludowych. Zostały one uszyte przez uczestniczki projektu "Odkrywamy zapomniane - szlakiem tradycji Ziemi Ząbkowickiej" dzięki programowi Etno Polska finansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury. Stroje można już podziwiać na stałej ekspozycji naszego muzeum.

Zapraszamy!

Na kolejnej promocji książki spotkali się ziębiczanie w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w dniu 5 września 2019 r. Tym razem bohaterką spotkania była książka pt. „Zagraniczne podróże Polek w okresie oświecenia” i jej autorka dr Małgorzata Ewa Kowalczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. Z pochodzenia ziębiczanka pani dr Kowalczyk z dużą swadą opowiadała o swojej najnowszej książce, obyczajach podróżnych w okresie oświecenia i motywacjach, które spowodowały, że zajęła się tym akurat tematem. Niezwykle ciekawe spotkanie i barwne opowieści autorki budziły duże zainteresowanie zebranych, którzy w licznych pytaniach i rozmowach uzupełniali swoją wiedzę o epoce oświecenia i podróżach znanych polskich arystokratek w tym czasie. Oczywiście nie mogło zabraknąć autografów i indywidualnych rozmów z autorką. Wydarzeniu towarzyszyła niewielka wystawa portretów dam ze zbiorów ziębickiego muzeum, nawiązująca do tematyki promowanej książki. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z panią Małgorzatą Ewą Kowalczyk, która swoimi opowieściami zaczarowała zebranych w ziębickim muzeum czytelników jej książek.

maly Plakat Konferencja Muzeum 2019 002