Muzeum w Ziębicach formalnie powołano do życia z początkiem 1932 r. Jednak już kilka miesięcy wcześniej w mieście – prawdopodobnie w domu ówczesnego Bractwa Kurkowego – dzisiejsze Ziębickie Centrum Kultury, zorganizowano wystawę lokalnych pamiątek wypożyczonych od mieszkańców Ziębic i okolic. Wkrótce, w związku z dużą i szybko powiększającą się liczbą eksponatów – darów mieszkańców, wystawę przeniesiono do budynku ratusza miejskiego i postanowiono powołać w Ziębicach muzeum. Tak więc, trudno ustalić jedną konkretna datę powstania muzeum w naszym mieście, bo początki ziębickiej placówki muzealnej sięgają już 1931 r., choć formalnie muzeum powołano do życia dopiero w 1932 r. W związku z tym obchody osiemdziesięciolecia istnienia muzeum rozłożone były w czasie na rok 2011 i 2012. W ramach obchodów osiemdziesiątej rocznicy istnienia ziębickiego muzeum w latach 2011-2012 odbyły się następujące imprezy:

• Ziębicki Plener Edukacyjno – Artystyczny – lipiec 2011;
  • Europejskie Dni Dziedzictwa – edycja ziębicka – wrzesień 2011;
  • Wystawa poplenerowa Pejzaże z Dolnego Śląska, od listopada 2011 do stycznia 2012;
  • Wydanie książki p.t. Pejzaże z Dolnego Śląska. Plener i wystawa w Ziębicach, 2011. - maj 2012;

Właśnie promocja nowej książki, która odbyła się w siedzibie muzeum w dn. 29 czerwca b.r., zakończyła oficjalnie obchody osiemdziesięciolecia ziębickiego muzeum. Uczestnikom wszystkich imprez organizowanych z okazji naszej rocznicy serdecznie dziękujemy, że zechcieli wziąć w nich udział. Cieszymy się, ze materialnym śladem obchodów tej rocznicy pozostanie wydana przez nas ostatnia książka, a przede wszystkim zapraszamy do odwiedzin w naszym muzeum. Relacje z imprez przeprowadzonych w ramach obchodów osiemdziesięciolecia naszego muzeum można znaleźć w zakładce archiwum.

2012 06 19 134243 Z2 80 lat Muzeum