W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zorganizowało w dniu20 września mini sesję naukową poświęconą dziedzictwu ziębickich Żydów. Podczas sesji wykład „Dziedzictwo Żydów ziębickich” wygłosiła pani Tamara Włodarczyk, współpracowniczka organizacji żydowskich – Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce. Autorka dwudziestu artykułów naukowych i współautorka kilku publikacji o tematyce żydowskiej. Obecnie w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego kończy przygotowanie doktoratu poświęconego emigrantom żydowskim z Dolnego Śląska w latach 1945- 1970. Zebrani dowiedzieli się o historii osadnictwa żydowskiego w Ziębicach od średniowiecza do II poł. XX w. oraz zapoznali z życiorysami sławnych Żydów wywodzących swoje korzenie z Ziębic lub z Ziębicami w pewnym okresie życia związani, jakimi byli m.in.: Karl Weigert (1845-1904), Oskar Berger (1844-1885), Julius  Schottländer (1835-1911)oraz żyjący współcześnie Fima Borys.

Następnie otwarto wystawę fotograficzną autorstwa fotografika, ziębiczanina pana Stanisława Popardowskiego zatytułowaną „Cmentarz żydowski w Ziębicach, przeszłość i dzień dzisiejszy”. Na wystawie zaprezentowano fotografie przedstawiające ziębicki cmentarz żydowski na przestrzeni około 40 lat, od lat 70-tych XX w. do 2007 r. Wystawę można oglądać w ziębickim muzeum do końca miesiąca października.

Kolejnym punktem programu było wyjście w plener, na ziębicki cmentarz żydowski, po którym zebranych oprowadziła pani Tamara Włodarczyk, przedstawiając jego historię, symbolikę nagrobków oraz żydowskie obyczaje pogrzebowe.
Zapraszamy do oglądania wystawy w hallu muzeum.